Հարավային Կորեայի առաջնորդի աշխատակազմում կոռուպցիայի գործով խուզարկություններ են կատարվում
Կորեայի Հանրապետության դատախազությունը խուզարկություններ է սկսել Կապույտ տանը (նախագահի աշխատակազմում)՝ Պուսան քաղաքի նախկին փոխքաղաքապետ Յու Չժե Սուի կաշառակերության հանցանշանները թաքցնելու հետ կապված, հայտնում է Yonhap գործակալությանը։
Հաղորդվում է, որ 2017 թվականին Յու Չժե Սուն կարող էր առանձնակի խոշոր չափերի կաշառք վերցնել տարբեր ձեռնարկություններից՝ օգտվելով ֆինանսական ծառայությունների պետական հանձնաժողովի ղեկավարի իր պաշտոնից։ Այն ժամանակ նախագահի քաղաքացիական հարցերով խորհրդականին կից քննիչների հատուկ խումբը նրա հանդեպ հսկողություն էր սահմանել՝ կոռուպցիայի մեջ կասկածանքով։ Բայց անհայտ պատճառով Յու Չժե Սուն չի ենթարկվել պատասխանատվության և 2018-ին զբաղեցրել է Պուսանի տնտեսական հարցերով փոխքաղաքապետի պաշտոնը։
Yonhap-ը նշում է, որ չորեքշաբթի սկսված քննչական գործողությունների նպատակը հանցանշաններ հայտնաբերելն է Յու Չժե Սուի գործով, որոնք կարող են միտումնավոր թաքցված լինել Կապույտ տան աշխատակիցների կողմից։

В администрации президента Южной Кореи проходят обыски по делу о коррупции
Прокуратура Республики Корея приступила к обыскам в Голубом доме (администрация президента) в связи с возможным сокрытием улик по делу о взяточничестве бывшего вице-мэра города Пусан Ю Чжэ Су. Об этом в среду сообщило агентство Yonhap.
По его данным, в 2017 году Ю Чжэ Су мог брать взятки в особо крупном размере у различных предприятий, пользуясь своим положением главы государственной комиссии по финансовым услугам. Тогда специальная группа следователей при советнике президента по гражданским вопросам установила за ним наблюдение в связи с подозрением в коррупции. Однако по невыясненной причине Ю Чжэ Су не был привлечен к ответственности и в 2018 году занял пост заместителя мэра Пусана по экономическим вопросам.
Yonhap отмечает, что целью начавшихся в среду следственных действий является получение улик по делу Ю Чжэ Су, которые могли быть намерено сокрыты сотрудниками Голубого дома.