Ճապոնիայում կալանավորվել է յակուձայի պարագլուխներից մեկը
Ճապոնական ոստիկանությունը կալանավորել է «Կոբե Յամագուտի-գումի» յակուձա խմբավորման պարագլուխներից մեկին՝ մրցակցող հանցավոր միավորման զինյալին սպանելու փորձ կատարելու կասկածանքով: Քննության տվյալներով՝ 60-ամյա Հիրոձի Նակատան օգոստոսի վերջին փորձել էր գնդակահարել պրոֆեսիոնալ գանգստերին, որ ծանր վիրավորվել էր, այսօր հայտնել է NHK հեռուստաալիքը: Միջադեպը տեղի էր ունեցել Կոբե նավահանգստային քաղաքի փողոցներից մեկում, որտեղ պարբերաբար բախումներ են տեղի ունենում միմյանց թշնամի յակուձա կլանների միջև:
Ապրիլին այնտեղ «Կոբե Յամագուտի-գումիի» զինյալը դանակահարվել էր և ծանր մարմնական վնասվածքներ ստացել: Հոկտեմբերին նույն խմբավորման 2 անդամ Կոբեում զոհվել էին փոխհրաձգության ժամանակ:
Բանդիտական երկպառակտությունը ծավալվել է այն բանից հետո, երբ 2015 թվականի սեպտեմբերին Ճապոնիայում գլխավոր գանգստերական «Յամագուտի-գումի» սինդիկատից հրաժարվել էր նրա անդամների մեծ մասը, որոնք կազմավորել էին ինքնուրույն միավորում «Կոբե Յամագուտի-գումին»՝ մոտ 3 հազար անդամով: Այս խմբավորումներից  յուրաքանչյուրը հավակնում է Կոբե քաղաքում և Հոնսյու կղզու ամբողջ հարավ-արևմուտքում առաջնորդության: Ոստիկանության տեղեկություններով՝ «Յամագուտի-գումիի» անդամների թիվը հիմա կազմում է մոտ 9,5 հազար մարդ:

В Японии арестован один из главарей якудза
Японская полиция арестовала одного из главарей группировки якудза "Кобе Ямагути-гуми" по подозрению в попытке убийства боевика соперничающего преступного объединения. По данным следствия, сообщил в среду телеканал NHK, 60-летний Хиродзи Наката в конце августа пытался застрелить из револьвера профессионального гангстера, который получил серьезные ранения. Инцидент произошел на одной из улиц портового города Кобе, где регулярно происходят стычки между враждующими кланами якудза.
В апреле боевик "Кобе Ямагути-гуми" получил там серьезные ножевые ранения. В октябре два члена этой же группировки погибли в Кобе в перестрелке.
Бандитская междоусобица развернулась после того, как в сентябре 2015 года от главного в Японии гангстерского синдиката "Ямагути-гуми" откололась достаточно большая часть ее членов, которые организовали самостоятельное объединение "Кобе Ямагути-гуми" численностью около 3 тыс. человек. Каждая из этих группировок претендует на лидерство в городе Кобе и во всем юго-западе главного японского острова Хонсю. Численность "Ямагути-гуми", по данным полиции, сейчас составляет около 9,5 тыс. человек.