«Վիրտուալ իրականություն» հասկացության հեղինակ Տակեո Կանադեն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում հանդիպել է ՏՀՏ հայաստանյան համայնքի ներկայացուցիչների հետ
05/12/2019 17:04
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, «Origami World» տեսության հիմնադիր, «վիրտուալ իրականություն» հասկացության հեղինակ, Կարնեգի Մելոն համալսարանի ճապոնացի պրոֆեսոր Տակեո Կանադեն այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակ:
Տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում լրատվամիջոցների հարցերին են պատասխանել դոկտոր Կանադեն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն, մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի անդամ Ռալֆ Յիրիկյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Արմեն Աբրոյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն, մրցանակաբաշխության աշխատանքները համակարգող Հովիկ Մուսայելյանը և Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հրանտ Պողոսյանը:
Իր ուղերձում պարոն Կանադեն շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ պետական մրցանակին արժանանալու համար և նշել, որ այն իր համար անչափ ոգևորիչ առիթ է շարունակելու իր առաքելությունը: Ունենալով հստակ տեսլական՝ Կանադեն չի դադարում ոգևորել երիտասարդներին, ովքեր իրենց առաջին քայլերն են կատարում ռոբոտաշինության ոլորտում: Նրա խոսքով՝ ռոբոտաշինությունը գիտության այն ճյուղերից է, որոնք չունեն սահմաններ. այն ամեն անգամ նոր հորիզոններ բացելու և մարդ-ռոբոտ փոխազդեցությունն ու դրա նշանակությունը մեր առօրյա կյանքում ավելի խորը հասկանալու հնարավորությունների ոլորտ է:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է դառնալ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2019թ. դափնեկիր: Ես լսել եմ, որ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտն ավելին է, քան պարզապես կարգախոս: Սա  շատ ողջունելի  է, և պատվաբեր է նման երկրի կողմից այսպիսի մրցանակի արժանանալը»,-  ընդգծել է դոկտոր Տակեո Կանադեն:
«Խթանելով բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը Հայաստանում՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար իսկապես մեծ պատիվ է լինել այս նախաձեռնության կողքին արդեն տասը տարի, քանի որ տարեցտարի ավելանում է այն դրական ազդեցությունը, որն ունենում է այս մրցանակը մեր երկրի համար: Հայաստանը շարունակում է բարձրացնել իր վարկանիշը՝ որպես ՏՀՏ ոլորտում զարգացման նշանակալի հեռանկար ունեցող երկիր: Կարծում եմ, որ նման լեգենդների մուտքը մեր երկիր ավելի է ոգևորում մեր երիտասարդներին իրենց նեղ մասնագիտական կողմնորոշման հարցում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Պարոն Կանադեն Կարնեգի-Մելոն համալսարանի դասախոս է, ով վիրտուալ իրականության հասկացության հայտնագործողն ու ներդնողն է:  Շատ կարևոր է  նման մարդկանց ներդրումները համաշխարհային ոլորտում:  Ուզում եմ ընդգծել այս մրցանակաբաշխության կարևորության մասին, որը Հայաստանին թույլ է տալիս հանդես գալ որպես տարածաշրջանային կենտրոն»,-նշել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Արմեն Աբրոյանը:
«Այս տարի լրացավ մրցանակաբաշխության 10 տարին: Մենք հպարտ ենք, որ այս նախաձեռնությունը, որի գաղափարին թերահավատորեն էին վերաբերվում, ապացուցեց իր լինելու իրավունքը: Պատահական չէ, որ Հայաստանը պետական մրցանակ է շնորհում համաշխարհային ներդրումների համար։ Ներդրումներ, որոնք փոխել են մարդկության կյանքի ընթացքը։ Եվ մենք հպարտ ենք, որ համաշխարհային լեգենդները ամեն տարի այցելելով Հայաստան բարձրացնում են մեր երկրի վարկանիշը ու ճանաչողությունը», - ասել է մրցանակաբաշխության կոմիտեի աշխատանքները համակարգող Հովիկ Մուսայելյանը:
Կոնքոսկրի փոխարինման համար համակարգչային վիրաբուժական համակարգերին, դեմքի ճանաչման, ինչպես նաև եռաչափ տեսագրման տեխնոլոգիաներին նվիրված աշխատանքների շնորհիվ Կանադեն դարձել է ռոբոտաշինության ոլորտի առաջատար մասնագետներից մեկն աշխարհում: 2008թ.-ին դոկտոր Կանադեն արժանացել է Բաուերի, ինչպես նաև Գիտության ոլորտում ձեռքբերումների համար շնորհվող մրցանակներին:
Կանադեն նաև «վիրտուալ իրականություն» հասկացության հեղինակն է, համաձայն որի իրադարձությունների՝ տարբեր դիտանկյուններից վերցված մի քանի պատկերների համակցումը միահամակարգ մոդելի մեջ թույլ է տալիս միևնույն երևույթը տեսնել տարբեր տեսանկյուններից:
1989թ.-ին Կանադեն Կարնեգի Մելոն համալսարանում հիմնել է ռոբոտաշինության դոկտորական ծրագիրը, այնուհետև՝ մագիստրոսական ծրագիրը: Կանադեն համահեղինակ է մոտ 300 գիտական հրապարակումների և շուրջ 20 արտոնագրի:
Տակեո Կանադեն տասներորդն է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ մրցանակին արժանացածների շարքում:
Նախորդ տարիների մրցանակակիրներն են՝ «Intel» կորպորացիայի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն Քրեյգ Բարրետը, «Apple Computer» կորպորացիայի համահիմնադիր Ստիվ Վոզնիակը, «Synaptics» ընկերության պատվավոր նախագահ, «Ֆեդերիկո և Էլվիա Ֆաջին» հիմնադրամի նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինը, «Hitachi» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն, «Cisco Systems» զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացցոլան, «Kaspersky Lab»-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին, ինտերնետի նախահայրերից մեկը, «Open-Root» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Լուի Պուզենը, «Nest Labs» ընկերության հիմնադիր, «IPod» ապրանքանիշի ստեղծող Թոնի Ֆադելը և «National Instruments» ընկերության համահիմնադիր Ջեյմս Թրուշարդը։

Takeo Kanade, author of ‘virtualized reality’, visits VivaCell-MTS to meet with ICT community of Armenia
05/12/2019 16:12
The 2019 Laureate of the Global IT Award, the founder of “Origami World” theory, and the author of the ‘virtualized reality’, Japanese professor at the Carnegie Mellon University Takeo Kanade was hosted today at VivaCell-MTS head office.
Dr. Kanade, VivaCell-MTS General Manager, member of the award committee Mr. Ralph Yirikian, Deputy Minister of High-Tech Industries of Armenia Mr. Armen Abroyan, Executive Director of “Synopsis Armenia”, Award Organizational Committee Coordinator mr. Hovik Musayelyan, and Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Armenia to Japan Mr. Hrant Poghosyan, spoke at the press conference.
Dr. Kanade expressed gratitude for the state award of the Republic of Armenia, calling it a motivation inspiring him to stay committed in his undertakings. With a clear vision in mind, Dr. Kanade has been a role model for younger generation making the first steps in robotics. According to Dr. Kanade robotics is one of those disciplines that have no boundaries and give endless opportunities to discover new horizons and to understand deeper the place of human interactions with robots in everyday lives.
“It is a great honor for me to become the 2019 Laureate of the Global IT Award of the Republic of Armenia. I have learned the commitment to develop high-tech in Armenia is more than just a slogan. I am happy indeed to know that, and feel honored to be awarded by a country with such a vision,” Dr. Kanade underlined.
“Supporting the promotion of high-tech development in Armenia, VivaCell-MTS is honored to be side by side with this initiative for ten years now; the positive impact of this initiative becomes increasingly tangible in our country each year. Armenia’s position as a country with significant perspectives in ICT grows steadily. I believe the legends like Mr. Kanade visiting our country inspire the young people in their professional life,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“Mr. Kanade is a lecturer at Carnegie Mellon University, who is the inventor and introducer of the concept of virtualized reality. Contributions of people like Mr. Kanade are very important in global perspective. I would like to stress the importance of this award, which allows mapping Armenia as a regional hub,” said RA Deputy Minister of High-Tech Industry Armen Abroyan.
“We mark the ten years of the award this year. We are proud that the initiative, which was once taken with a grain of salt, has proven its right to exist. There is a good reason Armenia has an award for global contribution. Those contributions have been life-changers for the humanity at large. We are proud the world legends visiting Armenia every year add to the image and renown of our country,” Award Organizational Committee Coordinator Hovik Musayelyan said.
Mr. Kanade’s findings in computer-assisted surgery systems, face-recognition and tridimensional recording technologies have gained him the name of one of the foremost specialists in the sphere. In 2008 Dr. Kanade received the Bower Award and Prize for Achievement in Science.
Dr. Takeo Kanade is also the author of the concept of ‘virtualized reality’; according to this concept multiple cameras capture reality from different angles combining into a single system model allowing for the virtualized recreation of that image from every angle.
Dr. Kanade has been behind the establishment of the Doctoral Program in Robotics opened at the Carnegie Mellon University in 1989, and later also the establishment of the Master’s Program in the same discipline. Dr. Kanade has around 300 academic publications and holds 20 patents.
Dr. Takeo Kanade is the tenth to receive the Global Award of the Republic of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT (Global IT Award).
The winners of recent years were: former CEO of “Intel Corporation” Craig Barrett, the Co-Founder of “Apple Inc.” Steve Wozniak, Chairman Emeritus of “Synaptics, Inc.” and President of “Federico and Elvia Faggin” Foundation Federico Faggin, former CEO of “Hitachi” Tsugio Makimoto, Chief Development Officer of “Sysco Systems” Mario Mazzola, Chief Executive Officer and Chairman of “Kaspersky Lab” Eugene Kaspersky, one of the founding fathers of Internet and CEO at “Open-Root” Louis Pouzin and the founder of “Nest labs”, the creator of iPod Tony Fadell, and the founder of the company “National Instruments” James Truchard.
In 2009 VivaCell-MTS invested AMD 20 million for the organization of the award. Overall, in the period between 2010 and 2019 the Company’s contribution to the award has exceeded AMD 200 million.