Մավրիտանիայի ափերի մոտ առնվազն 58 միգրանտ է խեղդվել
Մավրիտանիայի ափերի մոտ առնվազն 58 միգրանտ, այդ թվում՝ կանայք ու երեխաներ են խեղդվել: Եվս 83 միգրանտ լողալով հասել Է ցամաք և օգնություն ստացել Մավրիտանիայի իշխանությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
Միգրացիայի համաշխարհային կազմակերպությունը հինգշաբթի համապատասխան հաղորդագրություն է զետեղել իր պաշտոնական պորտալում:
«Ողջ մնացածները հայտնել են, որ նավի վրա, որը Գամբիայից մեկնել է նոյեմբերի 27-ին, գտնվում Էր առնվազն 150 մարդ», - նշում են կազմակերպությունում:
Մարդիկ փորձել են հասնել Իսպանիայի ափ, սակայն Մավրիտանիայի մերձակայքում սպառվել է նավի վառելիքը:
Ներկայում փախստականները գտնվում են Մավրիտանիայի հիվանդանոցներից մեկում, իշխանություններն արդեն կապի մեջ են Գամբիայի հյուպատոսական ծառայության հետ՝ հայրենիք նրանց վերադարձը կազմակերպելու համար:

У берегов Мавритании утонули 58 мигрантов
По меньшей мере 58 мигрантов, включая женщин и детей, утонули у берегов Мавритании. Еще 83 мигранта вплавь добрались до суши и получили помощь от мавританских властей и международных организаций. Соответствующее сообщение Международная организации по миграции (IOM) разместила на своем официальном портале в четверг.
"Оставшиеся в живых сообщили, что на борту судна, которое вышло из Гамбии в минувшую среду (27 ноября), находились не менее 150 человек", - сообщает МОМ. Люди пытались достичь берегов Испании, однако на широте Мавритании у судна закончилось топливо.
Сейчас беженцы находятся в одной из больниц Мавритании, власти уже вошли в контакт с консульской службой Гамбии для организации их возвращения на родину.