ՆԱՏՕ-ն պետք է պատասխան տա Անկարայի կողմից C-400-ի գնման համար. Նիլս Շմիդ
ՆԱՏՕ-ն պետք է պատասխան տա Անկարայի կողմից ռուսական С-400 համակարգերի գնման համար և կարողանա տեղակայել ԱՄՆ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերը Թուրքիայում: Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է Գերմանիայի Բունդեսթագի  պատգամավոր Նիլս Շմիդը (Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն):
«Նախ և առաջ, դա ՆԱՏՕ-ի համար խնդիր է դարձել, և, հետևաբար, մենք պետք է վճռական արձագանք ունենանք ՆԱՏՕ-ից, քանի որ մենք կարծում ենք, որ ռուսական զենքի տեղակայումը թուրքական հողի վրա սպառնում է ՆԱՏՕ-ի միասնությանը: Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է գտնենք մեկ այլ միջոց՝ Թուրքիայի տարածքը հրթիռներից պաշտպանելու համար»,-ասել է նա:
Հարցին, թե ինչպիսի պատասխան պետք է լինի, Շմիդը ենթադրել է, որ գուցե արժի փնտրել միջոցներ՝ Թուրքիայում ամերիկյան հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր տեղակայելու համար:

НАТО должна ответить на закупку Анкарой С-400, заявили в бундестаге
НАТО должна ответить на покупку Анкарой российских комплексов С-400 и суметь разместить противоракетные системы США в Турции, заявил РИА Новости депутат бундестага от Социал-демократической партии Германии (СДПГ) Нильс Шмид.
"Во-первых, это стало проблемой для НАТО, и поэтому нам нужен решительный ответ от НАТО, потому что мы считаем, что размещение российского оружия на турецкой земле угрожает единству НАТО. Вот почему мы должны найти другой способ защитить территорию Турции от ракет", - сказал он.
На вопрос о том, какой это должен быть ответ, Шмид предположил, что, возможно, стоит найти способ разместить в Турции американские противоракетные системы.