ԵՄ-ում արգելել են Facebook-ի Libra կրիպտոարժույթի մուտքը
Եվրամիության  երկրների ֆինանսների նախարարները հավանության չեն արաժանացրել  միության  տարածքում stablecoin տեսակի կրիպտոարժույթների օգտագործումը, հայտնում է Reuters-ը:
Այդպիսի կրիպտոարժույթներին վերաբերում է, մասնավորապես, Facebook սոցիալական ցանցի մշակած Libra-ն է: Դրա գործարկումը  նախատեսված է 2020 թվականին, բայց կարող է հայտնվել չթողարկման վտանգի տակ:
«ԵՄ-ում չի կարելի  համաձայնություն տալ stablecoin-ի օգտագործմանը, քանի դեռ այսպիսի կրիպտոարժույթներին վերաբերող իրավական, նորմատիվ և վերահսկողական խնդիրները չեն կարգավորվել»,-ասված է ԵՄ ֆինանսների նախարարների հայտարարության մեջ:
Նախարարները նաև քննարկում են ԵՄ-ում կրիպտոակտիվների և stablecoin-ի օգտագործման կանոնների մշակումը: ԵՄ-ում նաև զբաղվում են թվային արժույթի ստեղծմամբ, որը պետք է այլընտրանք դառնա մյուս կրիպտոարժույթներին:

В ЕС запретили хождение криптовалюты Facebook Libra
Министры финансов Евросоюза не поддержали использование на территории ЕС криптовалют типа stablecoin, привязанных к реальному активу, сообщает Reuters.
К таким криптовалютам относится, в частности, разработанная социальной сетью Facebook валюта Libra. Ее запуск планировался на 2020 год, но может оказаться под угрозой срыва.
"Нельзя запускать в ЕС никакого соглашения об использовании stablecoin до тех пор, пока правовые, нормативные и надзорные проблемы, связанные с такими криптовалютами, не будут определены и устранены", – говорится в заявлении министров ЕС.
Министры также рассматривают возможность разработки правил регулирования криптоактивов и stablecoin в ЕС. Комиссия ЕС уже работает над специальным регламентом.  В ЕС также занимаются созданием собственной цифровой валюты, которая должна стать альтернативой частным криптовалютам.