Աշխարհահռչակ մրցավար Պիեռլուիջի Կոլինան հայ երեխա չի որդեգրել. հերքում
Վերջին ժամանակաշրջանում որոշ լրատվական միջոցներ, խախտելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ հռչակված անմեղության կանխավարկածը, իրենց հրապարակումներում կամ քննարկումներում իրենց թույլ են տալիս մեղադրել օտարերկրյա քաղաքացիներին այն հանցավոր արանքների մեջ, որոնց քննարկումը դեռևս գտնվում է իրավապահ մարմինների քրեական վարույթում: Այս մասին հայտնում են Արդարադատության նախարարության լրատվական ծառայությունից։
Ընդ որում, լրատվական որոշ միջոցներ իրենց իրավունք են վերապահում ներկայացնել կոնկրետ անձանց անուններ՝ մեղսագրելով վերջիններիս հանցավոր արարքների կատարում՝ առանց դատարանի վճռի հրապարակման:
Ստեղծված իրավիճակը Արդարադատության նախարարությունը համարում է անթույլատրելի և բարոյական և իրավական տեսանկյունից:
Հիմք ընդունելով 2019 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Հայաստանի լրատվության միջոցներով հրապարակված ֆուտբոլային նախկին մրցավար, ներկայում ՖԻՖԱ-ի մրցավարական կոմիտեի նախագահ և Իտալական մրցավարների ասոցիացիայի խորհրդատու Պյեռլուիջի Կոլինայի վերաբերյալ հայտարարությունը՝ առ այն որ վերջինս երեխա է որդեգրել Հայաստանի Հանրապետությունից և այն էլ հանցավոր ճանապարհով, պաշտոնապես տեղեկացնում ենք.
Արդարադատության նախարարությունը երբևէ Իտալիայի Հանրապետության կենտրոնական մարմնից չի ստացել Պյեռլուիջի Կոլինայի դիմումը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող երեխա որդեգրելու մտադրությամբ: «Պյեռլուիջի Կոլինա» անուն, ազգանունով որևէ Իտալիայի քաղաքացի չի որդեգրել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող երեխա:
Նման ապատեղեկատվության տարածումը հարիր չէ քաղաքակիրթ իրավական պետությանը և կարող է վնասակար բնույթ կրել միջպետական հարաբերությունների համար: Հետևաբար, բոլոր լրատվական միջոցներին խնդրում ենք հնարավորինս զգոն վերաբերմունք ցուցաբերել երեխաների որդեգրման գործընթացը քննարկելիս կամ լուսաբանելիս:
Միաժամանակ, Արդարադատության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ երեխայի որդեգրման գաղտնիքը որդեգրողի կամքին հակառակ հրապարակելու համար Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով նախատեսում է քրեական պատասխանատվություն:

Минюст опровергает информацию об усыновлении известным арбитром Пьерлуиджи Коллиной ребенка из Армении
06/12/2019 17:29
В последний период некоторые средства массово информации, нарушив провозглашенную Конституцией Республики Армения презумпцию невиновности, в своих публикациях или обсуждениях позволяют себе обвинять иностранных граждан в тех преступных деяниях, обсуждение которых еще находится в уголовном производстве правоохранительных органов, говорится в заявлении пресс-служба министерства юстиции Армении.
«Принимая за основание опубликованное 6 декабря 2019 года в средствах массовой информации Армении сообщение о бывшем футбольном арбитре, ныне председателе  судейского комитета УЕФА и советнике Итальянской ассоциации арбитров Пьерлуиджи Коллина, в частности об усыновлении им ребенка из Армении, причем преступным путем, официально сообщаем:
Министерство юстиции никогда не получало от центрального органа Итальянской Республики заявление Пьерлуиджи Коллина о намерении усыновить ребенка, который является гражданином Республики Армения. Какой-либо гражданин по имени "Пьерлуиджи Коллина" не усыновлял ребенка, который является гражданином Армении.
Распространение подобной дезинформации недостойно цивилизованного правового государства и может нанести вред межгосударственным отношениям. Следовательно, просим все средства массовой информации проявить как можно бдительное отношение при обсуждении или освещении процесса усыновления детей.
В то же время министерство юстиции сообщает, что Уголовный кодекс Армении предусматривает уголовную ответственность за разглашение тайны усыновления