Ավերիչ երկրաշարժից 31 տարի է անցել. Նիկոլ Փաշինյանը Սպիտակում է (Լուսանկարներ)
1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի տարելիցի կապակցությամբ աշխատանքային այցով Լոռու մարզում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը Լոռու մարզի Շիրակամուտ (Նալբանդ) համայնքում հարգանքի տուրք մատուցեց՝  ծաղիկներ խոնարհելով ավերիչ երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանն այցելեց  Սպիտակ քաղաք` հարգանքի տուրք մատուցելու 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժից զոհվածների հուշարձաններին:
Սպիտակ քաղաքում ավերիչ երկրաշարժի 31-րդ տարելիցին բացվեց ամերիկահայ բարերար, Հայաստանի ազգային հերոս Քըրք Քըրքորյանի (1917-2015 թթ.) հուշարձանը:
31 տարի առաջ այս օրը՝ 1988թ. դեկտեմբերի 7-ին, Հայաստանում խոշորագույն աղետ եղավ. տեղական ժամանակով ժամը 11 անց 41 րոպե 22,7 վայրկյանին Հայաստանի մոտ 40 տոկոսն ընդգրկող տարածքում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ՝ էպիկենտրոնում 10 բալ ուժգնությամբ:
Հաշված վայրկյանների ընթացքում լրիվ կամ մասնակի ավերվեցին Սպիտակ, Լենինական, Կիրովական, Ստեփանավան քաղաքները, Սպիտակի, Ախուրյանի, Գուգարքի, Արագածի, Կալինինոյի, Ստեփանավանի շրջանների հարյուրից ավելի գյուղեր ու բնակավայրեր։

Прошел 31 год со дня разрушительного землетрясения в Армении: Никол Пашинян – в Спитаке
По случаю годовщины разрушительного землетрясения 1988 года премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня посетил с рабочим визитом Лорийскую область.
В общине Ширакамут (Налбанд) Лорийской области премьер-министр возложил цветы к памятнику жертвам разрушительного землетрясения.
Затем Никол Пашинян посетил город Спитак, чтобы воздать дань уважения  памяти жертв разрушительного землетрясения 1988 года.
31 год назад, 7 декабря 1988 года в Армении произошло трагического и самое разрушительное землетрясение. 7 декабря, 1988 года, в 11:41 по местному времени, подземные толчки сотрясли северные районы Армении, затронув около 40% территории республики.
Подземные толчки силой до семи баллов за 30 секунд уничтожили армянский город Спитак и другие города республики – Ленинакан (ныне Гюмри), Кировакан (ныне Ванадзор) и Степанаван . Всего от землетрясения пострадал 21 город, а также 350 сел, причем 58 из них были разрушены полностью.
В результате масштабной стихии  погибли более 25 тысяч человек, еще 140 тысяч стали инвалидами, более 500 тысяч – лишились крова.