ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավարը գնահատել է «նորմանդական քառյակի» գագաթնաժողովի հեռանկարները
Եվրամիությունն առաջընթացի հույսեր ունի «նորմանդական քառյակի» գագաթնաժողովում, իր գերակայություններից մեկն է համարում ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ և կայուն լուծումը, հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը:
Երեք տարվա ընթացքում «նորմանդական ձևաչափի» առաջին գագաթնաժողովը Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Ֆրանսիայի նախագահների, նաև Գերմանիայի կանցլերի մասնակցությամբ տեղի կունենա այսօր Փարիզում:
«Հույս ունենք, որ այդ հանդիպմանը հնարավոր կլինի աշխատանքի շարունակումը և առաջընթացն ուկրաինական հակամարտության խաղաղ և կայուն լուծման համար: Դա ամենակարևոր գերակայություններից մեկն է, որոնք մենք պետք է լուծենք Եվրամիությունում», -  Բրյուսելում ասել է նա լրագրողներին՝ ԵՄ-ի երկրների արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպման մեկնարկից առաջ:

Глава дипломатии ЕС оценил перспективы саммита "нормандской четверки"
ЕС рассчитывает на прогресс на саммите "нормандской четверки", считает одним из своих приоритетов мирное и устойчивое решение украинского кризиса, заявил в понедельник глава европейской дипломатии Жозеп Боррель.
Первый за три года саммит "нормандского формата" с участием президентов России, Украины и Франции, а также канцлера Германии пройдет в понедельник в Париже.
"Рассчитываем, что на этой встрече будет возможным продолжение работы и продвижение для мирного и устойчивого решения украинского конфликта. Это один из самых значимых приоритетов, которые мы должны решить в ЕС", - сказал он журналистам в Брюсселе перед началом встречи с министрами иностранных дел стран ЕС.