Եթե նկատեք, որ ես բարևների առումով ժուժկալ եմ դարձել, հանկարծ չմտածեք, թե մեծամտացել եմ. Նիկոլ Փաշինյան
09/12/2019 10:49
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցում է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը՝ հանուն կայուն զարգացման նպատակների» թեմայով քննարկմանը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե վերջերս արձանագրել է, որ վարչապետին բարևելը կոռուպիցոն իմաստով ազատ փոխարկելի արժույթ է։
«Օրինակ՝ կարելի է վարչապետին բարևել ու հաջորդ քայլով շտապել, այսպես ասած, տարադրամի փոխանակման շուկա ու հնարավորինս արագ այդ բարևը կանխիկացնել։ Օրինակ՝ վարչապետին հանդիպելը ազատ փոխարկելի արժույթ է, որը, բնականաբար, կարելի է օգտագործել բոլոր ոլորտներում, ներառյալ՝ նաև կոռուպցիոն ոլորտներում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը, ապա՝ ավելացրեց.
«Եթե հանկարծ նկատեք, որ ես բարևների ու ընդունելությունների առումով ժուժկալ եմ դարձել, հանկարծ չմտածեք, թե մեծամտացել եմ, պարզապես ես այս գործունեության մեկուկես տարվա ընթացքում հասկացել եմ, որ նույնիսկ բարևի ու ընդունելությունների մեջ պետք է շատ զգույշ լինել»։
Նա ասաց, թե իրեն համարում է կոռուպցիայի հետ գենետիկորեն անհամատեղելի քաղաքական գործիչ, մարդ, անհատ։
«Պետք է միշտ հաշվի առնել, որ տեսականորեն կարող են լինել համակարգեր, որոնք անընդհատ ուզում են քեզ ներքաշել այդ գենետիկ մուտացիաների մեջ, ինչը, սակայն, համոզված եմ՝ բոլորդ գիտեք, որ տեղի չի ունենա»,  -ասաց ՀՀ վարչապետը։

Если вдруг заметите, что я стал более сдержанным в плане приветствий и приемов, не подумайте, что это высокомерие – Никол Пашинян
09/12/2019 11:50
Премьер-министр Армении Никол Пашинян участвует сегодня в форуме на тему «Борьба с коррупцией во имя целей устойчивого развития».
Никол Папшинян заявил, что в последнее время заметил, что в плане коррупции поздороваться с премьер-министром это свободно конвертируемая валюта.
«Например, можно поздороваться с премьером и предпринять следующий шаг, так сказать, поспешить на рынок обмена валюты, чтобы как можно быстрее облаличить это приветствие. Например, встреча с премьером – это свободно конвертируемая валюта, которую можно использовать во всех сферах, включая, также коррупционные сферы», - сказал Никол Пашинян, добавив:
«Если вдруг заметите, что я стал более сдержанным в плане приветствий и приемов, не подумайте, что это высокомерие, просто я в течение полутора лет этой деятельности понял, что нужно быть очень осторожным даже когда здороваешься и принимаешь кого-то».
Он сказал, что считает себя генетически несовместимым с коррупцией политическим деятелем.
«Нужно всегда учитывать, что теоретически могут быть системы, которые хотят вовлечь тебя в эти генетические мутации, однако убежден, что вы все знаете – этого не произойдет», - заявил премьер-министр Армении.