Նիկոլ Փաշինյանը զգուշացրեց՝ խղճի խայթ չեն ունենալու կոռուպցիոն գործարքների մեջ ներքաշված պաշտոնյաների նկատմամբ
09/12/2019 11:06
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կրկին անդրադարձավ նախարարների ու փոխնախարարների աշխատավարձերի բաձրացմանը։
«Մեկնաբանությունն իրականում եղավ այն, որ սա նաև պայքար է կոռուպցիայի դեմ, իրականում բովանդակային առումով, թերևս, դա սխալ չէ, բայց ուզում եմ ավելի հստակեցնել՝ ներողություն խնդրելով մեր կառավարության բոլոր անդամներից, ում այս որոշումը վերաբերվել է, պարզապես ես այս ձևակերպումն ուզում եմ անել, որ դրդապատճառները մեր հանրությանը ավելի պարզ լինի։ Այդ վճարումների բարձրացումը ոչ թե արվել է կոռուպցիան կանխարգելելու իմաստով, որովհետև կոռուպցիոները 1,5 միլիոն դրամով, ինչպես ցույց է տալիս մեր փորձը, չի բավարարվելու, դա արվել է բոլորովին ուրիշ իմաստով։ Երբ հնարավոր այդպիսի մարդկանց կոռուպցիոն գործերի մեջ ներքաշված լիելու համար մենք ձերբակալենք, կալանավորենք և դատապարտենք, էդ ժամանակ խղճի խայթ չուենանք ընդհանրապես, չասենք, որ մենք այ, էս մարդուն էնքան քիչ ենք վճարել, որ նրան ուրիշ տարբերակ չենք թողել, քան գնալ տարբեր կոռուպցիոն գործարքներ փնտրել», - ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե արդարացված է համարում աշխատավարձերի բարձրացումը հենց այս տրամաբանությամբ, որ խղճի խայթ, մեղավորության զգացում չունենան բոլոր այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր կներքաշվեն կոռուպցիոն գործարքների մեջ։

Мы не будем испытывать угрызений совести при задержании, аресте и осуждении возможных коррупционеров – Никол Пашинян
09/12/2019 12:21
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня снова обратился к повышению зарплат министров и заместителей министров.
«В действительности объяснением было то, что это также борьба против коррупции. На самом деле в содержательном плане, пожалуй, это правильно, но хочу больше конкретизировать, попросив извинение у всех членов правительства, к которым относится это решение. Я хочу сформулировать так, чтобы мотивы были более понятны обществу. Повышение выплат было сделано не в смысле предотвращения коррупции, поскольку как показывает наш опыт, коррупционеры не ограничиваются 1,5 млн. драмами. Это было сделано совсем в другом смысле: когда мы задержим, арестуем и осудим за вовлеченность в коррупционные дела подобных людей, чтобы мы не испытывали угрызений совести, что платили этому человеку так мало, что у него не оставалось другого варианта, кроме как искать разные коррупционные сделки», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что считает оправданным повышение зарплат именно по этой логике, чтобы не мучили угрызения совести, чувство вины в отношении всех тех чиновников, которые будут вовлекаться в коррупционные сделки.