Ծխում է Հայաստանի ազգաբնակչության 28 տոկոսը. Առողջապահության փոխնախարար
Ծխում է Հայաստանի ազգաբնակչության 28 տոկոսը։ Ներկայում ծխում է չափահաս տղամարդկանց կեսից ավելին՝ 52 տոկոսը, իսկ կանանց՝ 2-3 տոկոսը, ԱԺ նիստի ժամանակ ասաց Առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը։
«Հարցվածների կեսից ավելին նշել է, որ երկրորդային ծխի ազդեցության են ենթարկվում տանը, մի մասն էլ՝ աշխատավայրում։ Հղի կանանց 70 տոկոսն ամեն օր ենթարկվում է երկրորդային ծխի ազդեցությանը», - նշեց փոխնախարարը՝ հիշեցնելով, որ ծխելն առաջացնում է թոքի, բերանի խոռոչի, կերակրափողի և մի շարք այլ օրգանների քաղցկեղային հիվանդություններ, սրտի կաթվածներ, դիաբետ և այլն։
Լենա Նանուշյանը տեղեկացրեց, որ օրենսդրական բարեփոխումների արդյունքում նախատեսվում է հասարակական տրանսպորտում և հանրային սննդի վայրերում ծխելու վերահսկման գործառույթը վերապահել ոստիկանությանը։

В Армении 28 процентов населения курит – замминистра здравоохранения
В Армении 28 процентов населения курит. В настоящее время курят более 52% совершеннолетних мужчин и 2-3% женщин, заявила сегодня в парламенте заместитель министра здравоохранения Армении Лена Нанушян.
«Более половины опрошенных отметили, что подвергаются воздействию вторичного дыма дома, а часть – на рабочем месте. Воздействию вторичного дыма ежедневно подвергаются 70% беременных женщин», - отметила замминистра, напомнив о том, что курение вызывает рак легких, полости рта, пищевода и ряда других органов, а также такие заболевания как инфаркт миокарда, диабет и др.
Лена Нанушян сообщила, что в результате законодательных изменений предусматривается предоставить контроль за соблюдением запрета на курение в общественном транспорте и местах общественного питания полиции.