Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ կողմ քվեարկեց «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքի նախագծին
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը ելույթում նշեց՝ իրենց համար սկզբունքային մոտեցումներից է, որ օրենքի նախագծում Կենտրոնական բանկը չի ներառել անպարտաճանաչ պարտատերերին առնչվող հարցը։
«Առաջին ընթերցմամբ մենք կողմ կքվեարկենք նախագծին՝ պայմանով, որ այն առաջարկները, որոնք կտրամադրվեն խմբակցության կողմից, ներառվեն երկրորդ ընթերցման ընթացքում», - հայտարարեց խմբակցության ղեկավարը։
Ընդդիմությունը նախագծին դեմ քվեարկեց, այն ընդունվեց 55 կողմ, 36 դեմ և 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Նշենք, որ նախագծով առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչելու համար անպարտաճանաչ պարտատերերի անունները/անվանումները հրապարակելու Կենտրոնական բանկի իրավասությունը: Այս դրույթի ընդունման նպատակն է անպարտաճանաչ պարտատերերի անունները/անվանումները հրապարակելու միջոցով հակազդել նրանց վարքագծին՝ նպաստելով ֆինանսական համակարգում վարկերի վերադարձելիությանը և ապահովել ֆինանսական կայունությունը՝ այլ, ավելի արդյունավետ մեխանիզմների բացակայության պայմաններում:

Парламент Армении проголосовал в первом чтении за проект закона «О банковской тайне»
Парламент Армении проголосовал сегодня в первом чтении за законопроект о внесении изменений в закон «О банковской тайне».
Руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц отметила в своем выступлении, что для нее принципиальным подходом является то, что Центральный банк не включил в проект закона вопрос о недобросовестных должниках.
«Мы проголосовали за законопроект в первом чтении с условием, что предложения фракции будут приняты в законопроект во время второго чтения», - сказала она.
Оппозиция проголосовала против законопроекта, он был принят соотношением голосов 55 «за», 36 «против», 2 воздержались.
Отметим, что согласно законопроекту предлагается признать утратившим силу правомочие Центрального банка публиковать имена/наименования недобросовестных должников. Цель принятия этого пункта в том, чтобы путем опубликования имен/наименований недобросовестных должников повлиять на их поведение, способствуя возвратности кредитов в банковской системе и обеспечению финансовой стабильности в условиях отсутствия других более эффективных механизмов.