Մենք ցանկալի դատավորներ չունենք. Մարտի 1-ի գործով մեղադրող դատախազ
Որևէ դատավորի վարույթից հեռացնելու սկզբունքային մոտեցում չունենք, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մարտի մեկի գործով մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը։
«Մենք ցանկալի դատավորներ չունենք, յուրաքանչյուր դեպքում գործը դատավորին մակագրվելու դեպքում մենք, բնականաբար, քննարկում ենք՝ արդյոք հնարավոր համարում ենք այդ դատավոր կողմից տվյալ գործի քննությունը, թե ոչ», - ասաց Գևորգ Բաղդասարյանը։
Դատախազն ասաց, թե չի կարող ասել՝ որևէ դատավոր հիմք ունի՞ խուսափելու այս գործը քննելուց։
«Կարծում եմ՝ այդ հարցը յուրաքանչյուր դատավոր ինքը պետք  է իրեն տա՝ խուսափո՞ւմ է, թե՞ ոչ։ Ես սույն գործով մասնակցում եմ որպես մեղադրող ու չեմ խուսափում մասնակցելուց», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե Քոչարյանի պաշտպանական խումբը պնդում է, որ «այս գործը ջուր է», Գևորգ Բաղդասարյանն արձագանքեց. «Կլինի դատական քննություն, կտեսնենք ինչն է ջուր»։
Նշենք, որ Գևորգ Բաղդասարյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանին։
Մեղադրողի կարծիքով՝ դատավոր Պապոյանն այս գործի քննության ընթացքում չի կարող անաչառ ու անկողմնակալ վարքագիծ դրսևորել, քանի որ առկա են դրա վրա ազդող արտաքին գործոնները, որոնք կարող են անվստահություն առաջացնել Պապոյանի կողմից կայացվող ակտի նկատմամբ։
Մասնավորապես, դատախազը հղում էր արել 2019-ի մայիսի 21-ին Armlur.am կայքի մի հրապարակմանը, որտեղ նշվում է, որ «Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակելու որոշումը գրել են Վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորներ, որոնց թվում եղել է Մխիթար Պապոյանը»։
Մխիթար Պապոյանն այսօր բավարարեց ինքնաբացարկ հայտնելու վերաբերյալ միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ Պապոյանի նախագահությամբ, պետք է քններ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ չարձակելու որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը:

Для нас нет предпочтительных судей – прокурор по делу 1 марта
У нас нет принципиального подхода в вопросе устранения какого-то судьи от производства, заявил сегодня журналистам прокурор по делу 1 марта Геворк Багдасарян.
«У нас нет предпочтительных судей, в каждом отдельном случае визирования дела конкретному судье мы, естественно, обсуждаем вопрос, считаем ли мы возможным рассмотрение этого дела данным судьей или нет», - сказал прокурор.
Геворк Багдасарян отметил, что не может сказать есть ли у какого-нибудь судьи основания избегать рассмотрения этого дела.
«Считаю, что на вопрос – избегает он или нет – должен задавать себе любой судья. Я участвую в данном деле как обвинитель и не избегаю участия», - заявил прокурор.
На замечание о том, что защита второго президента Роберта Кочаряна утверждает, что «это дело – вода»,  Геворк Багдасарян ответил: «В процессе судебное разбирательство увидим, что является водой».
Напомним, на судебном заседании 6 декабря прокурор Геворк Багдасарян выступил с ходатайством об отводе председательствующего судьи Мхитара Папояна. Он выразил сомнение в объективности и беспристрастности председательствующего судьи Мхитара Папояна из-за внешних факторов, которые могут повлиять на его поведение и вызвать недоверие к принятому решению.
В частности, прокурор, сослался на одну из публикаций сайта Armlur.am от 21 марта 2019 года, в которой говорится, что «решение об освобождении Роберта Кочаряна написали трое судей Апелляционного суда, среди которых был также Мхитар Папоян».