Beeline-ը և «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամը մեկնարկում են «Ստարտափ ակումբներ» նախագիծը (Տեսանյութ)
Հայաստանում Beeline-ը և «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամը հայտարարում են «Ստարտափ ակումբներ» նախագծի գործարկման մասին:
«Ստարտափ ակումբ»-ը կրթական նախաձեռնություն է, որի հիմնական նպատակն է օգնել մարզերում բնակվող պատանիներին բացահայտել ձեռներեցության իրենց հմտությունները և նպաստել նրանց սոցիալական պատասխանատվության զարգացմանը։
Ակումբները կգործեն Հայաստանի մի շարք համայնքներում՝ Ապարանում, Աշտարակում, Եղվարդում, Գավառում և սահմանամերձ Կոթիում ու Այգեհովիտում։
Ծրագրի մասնակիցները տարբեր նախասիրություններ ունեցող և ստարտափ մշակույթով հետաքրքրված 13-17 տարեկան շուրջ 150 պատանիներ են, ովքեր հնարավորություն են ստանալու նաև մասնակցելու տարածաշրջանի ստարտափ էկոհամակարգի խոշոր իրադարձություններից մեկին` «Սևան ստարտափ սամմիթ» 2020-ին։
«Մենք առաջին տարին չէ, որ իրականացնում ենք Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը և երիտասարդների թվային գրագիտության բարձրացմանն ուղղված նախագծեր: Այս նախաձեռնությամբ այդ երկու խնդիրն էլ լուծում ենք միանգամից, քանի որ մեր պատանիները կստանան թե՛ թվային հմտություններ, թե՛ ներկա ժամանակներում բիզնես վարելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներ», - նշեց Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Ստարտափ ակումբները հնարավորություն կտան պատանիներին հասկանալու, որ հնարավոր է հենց իրենց գյուղում, քաղաքում մնալով մասնակից դառնալ համաշխարհային տենդենցներին, ստարտափ գաղափարներ ստեղծել, դրանք իրականացնել, և՛ եկամուտներ ունենալ, և՛ ուրիշների կյանքը բարելավել» - ընդգծեց ծրագրի գլխավոր տնօրեն Արսեն Հարությունյանը։
Ստարտափ Ակումբը շեշտը դնում է մարզերի երիտասարդության զորեղացման, նրանց սոցիալական ներգրավվածության վրա։  Հայաստանում Beeline-ը ծրագրի շրջանակում հանդես է գալիս որպես ռազմավարական գործընկեր:

Beeline и Фонд «Стартап Армения» запустили проект «Стартап Клуб» (Видео)
«Стартап Клуб» - это образовательная инициатива, цель которой - помочь молодым людям из регионов раскрыть свои предпринимательские способности и повысить социальную ответственность.
Клубы будут действовать в ряде армянских общин: в Апаране, Аштараке, Егварде, Гаваре и приграничных Коти и Айгеховите.
Участниками проекта являются 150 молодых людей 13-17 лет, с разными увлечениями и интересом к стартап-культуре, которые также получат возможность принять участие в одном из крупнейших событий стартап-экосистемы в регионе – «Севан Стартап Саммите - 2020».
«Мы не первый год осуществляем проекты, направленные на развитие стартап-экосистемы в Армении и повышение цифровой грамотности молодежи. Благодаря этой инициативе мы решаем обе эти проблемы одновременно, поскольку наши молодые люди поучат как цифровые навыки, так и знания, необходимые для ведения бизнеса в современно мире», - отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Стартап Клуб позволит подросткам понять, что, живя в своем селе, в своем городе, можно участвовать в глобальных тенденциях, создавать стартап-идеи, воплощать их в жизнь, получать прибыль и делать жизнь других людей лучше,» - подчеркнул директор проекта Арсен Арутюнян.
«Стартап Клуб» подчеркивает важность расширения прав и возможностей молодежи в регионах и их социальную интеграцию. Beeline Армения является стратегическим партнером инициативы.