Beeline-ը և «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամը մեկնարկում են «Ստարտափ ակումբներ» նախագիծը (Տեսանյութ)
Հայաստանում Beeline-ը և «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամը հայտարարում են «Ստարտափ ակումբներ» նախագծի գործարկման մասին:
«Ստարտափ ակումբ»-ը կրթական նախաձեռնություն է, որի հիմնական նպատակն է օգնել մարզերում բնակվող պատանիներին բացահայտել ձեռներեցության իրենց հմտությունները և նպաստել նրանց սոցիալական պատասխանատվության զարգացմանը։
Ակումբները կգործեն Հայաստանի մի շարք համայնքներում՝ Ապարանում, Աշտարակում, Եղվարդում, Գավառում և սահմանամերձ Կոթիում ու Այգեհովիտում։
Ծրագրի մասնակիցները տարբեր նախասիրություններ ունեցող և ստարտափ մշակույթով հետաքրքրված 13-17 տարեկան շուրջ 150 պատանիներ են, ովքեր հնարավորություն են ստանալու նաև մասնակցելու տարածաշրջանի ստարտափ էկոհամակարգի խոշոր իրադարձություններից մեկին` «Սևան ստարտափ սամմիթ» 2020-ին։
«Մենք առաջին տարին չէ, որ իրականացնում ենք Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը և երիտասարդների թվային գրագիտության բարձրացմանն ուղղված նախագծեր: Այս նախաձեռնությամբ այդ երկու խնդիրն էլ լուծում ենք միանգամից, քանի որ մեր պատանիները կստանան թե՛ թվային հմտություններ, թե՛ ներկա ժամանակներում բիզնես վարելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներ», - նշեց Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Ստարտափ ակումբները հնարավորություն կտան պատանիներին հասկանալու, որ հնարավոր է հենց իրենց գյուղում, քաղաքում մնալով մասնակից դառնալ համաշխարհային տենդենցներին, ստարտափ գաղափարներ ստեղծել, դրանք իրականացնել, և՛ եկամուտներ ունենալ, և՛ ուրիշների կյանքը բարելավել» - ընդգծեց ծրագրի գլխավոր տնօրեն Արսեն Հարությունյանը։
Ստարտափ Ակումբը շեշտը դնում է մարզերի երիտասարդության զորեղացման, նրանց սոցիալական ներգրավվածության վրա։  Հայաստանում Beeline-ը ծրագրի շրջանակում հանդես է գալիս որպես ռազմավարական գործընկեր:

Beeline Armenia and Startup Armenia Foundation announce the launch of the project ‘Startup Club’.
Startup Club is an educational initiative that strives to help teenagers from regions discover their entrepreneurial skills and contribute to the development of their social responsibility.
Clubs will work in several Armenian communities, namely in Aparan, Ashtarak, Yeghvard, Gavar and border communities of Koti and Aygehovit.
Project beneficiaries are 150 teenagers, aged 13-17, with diverse backgrounds and common interest in the startup ecosystem, who will be granted an opportunity to take part in one of the biggest events of the ecosystem in the region – Sevan Startup Summit 2020.
Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin noted: ‘This is not the first time that we are implementing projects aimed at contributing to the development of the startup ecosystem in Armenia and increasing the digital literacy among young people. With this project, we are resolving both of these issues simultaneously, for our young people will receive both skills of digital proficiency and the necessary knowledge to run a business in the present.’
Project CEO Arsen Harutyunyan underlined: ‘Startup Clubs will enable the youth to recognize that it is possible to stay in their cities, villages, to remain in their hometowns and partake in global tendencies, to suggest startup ideas and implement them, thus, generating income and improving others’ lives.’
Startup Club puts an emphasis on the empowerment of youth in regions and their social engagement. In the framework of the project, Beeline Armenia acts as its strategic partner.