Իշխանության կողմից չսիրված դատավորներին թոշակի ուղարկելու համար փող հատկացնելը մեզ համար անընդունելի է. Անի Սամսոնյան
10/12/2019 11:14
Մեր պատկերացումներով՝ ՍԴ դատավորներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելն ընդամենը նախագիծ է, որը նպատակ ունի հեռացնել ՍԴ հին անդամներին՝ դատարանը լրացնելով նոր և վստահելի անդամներով, ԱԺ նիստի ժամանակ ասաց «Լուսավոր հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը։
«Իշխանությունների կողմից չսիրված դատավորներին թոշակի ուղարկելու համար փող հատկացնելը մեզ համար անընդունելի է։ Եթե ՍԴ դատավորները կատարել են իրավախախտում, ինչո՞ւ եք խրախուսում նրանց։ Այդ դատավորներին հեռացնում են աշխատանքից, ոչ թե դարձնում էլիտար կենսաթոշակառու։ Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ է պետությունը նրանց ձեռք մեկնում և թույլ տալիս հեռանալ»,- հարց ուղղեց պատգամավորը։
Անի Սամսոնյանի խոսքով՝ եթե իշխանությունները ուզում են ազատվել ՍԴ դատավորներից, քանի որ նրանք հին համակարգի ներկայացուցիչներ են, ապա ինչո՞ւ նույն տրամաբանությամբ չեն ազատվում, օրինակ գլխավոր դատախազից։ «Ես՝ որպես ՀՀ քաղաքացի, դեմ եմ, որ իմ հարկերով ՍԴ դատավորները վաղաժամ գնան կենսաթոշակի», - ասաց նա։

Предоставлять деньги, чтобы избавиться от не полюбившихся властям судей, для нас  неприемлемо – Ани Самсонян
10/12/2019 13:12
Предоставлять деньги, чтобы избавиться от не полюбившихся властям судей, для нас неприемлемо – Ани Самсонян
Законопроект о досрочном выходе на пенсию судей Конституционного суда преследует цель устранить старых членов КС и укомплектовать суд новыми и доверенными членами, заявила сегодня на заседании депутат фракции «Светлая Армения» Ани Самсонян.
«Предоставление денег на то, чтобы отправить на пенсию не полюбившихся властям судей, для нас неприемлемо. Если судьи КС допустили правонарушение, то почему их поощряете? Таких судей увольняют с работы, а не отправляют на элитную пенсию. Возникает вопрос, почему государство протягивает им руку и позволяет уйти», - спросила депутат.
По словам Ани Самсонян, если власти хотят избавиться от судей Конституционного суда из-за того, что они являются представителями старой системы режима, то почему с такой же логикой не избавляются, к примеру, от генерального прокурора.
«Я как гражданин Республики Армения против того, чтобы за счет моих налогов судьи Конституционного суда отправлялись на досрочную пенсию», - заявила депутат.