Իրավապահ մարմիններից ժողովրդի ամենաբարձր վստահությունը վայելում է Սահմանադրական դատարանը. IRI
ԱՄՆ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտը (International Republican Institute, IRI) հրապարակել է Հայաստանում իրականացրած հարցման արդյունքները: Հայաստանի ողջ տարածքում իրականցված հարցումները նպատակ են ունեցել պարզել հասարակության վստահության մակարդակը կառավարության աշխատանքի, դատաիրավական համակարգի, սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների վերաբերյալ, Facebook-ում գրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը։
«Համաձայն IRI-ի հարցման արդյունքների՝ Հայաստանի իրավապահ մարմիններից ժողովրդի ամենաբարձր վստահությունը վայելում է Սահմանադրական դատարանը: Ընդ որում, Սահմանադրական դատարանը հանրության համար ավելի վստահելի է, քան դատախազությունը-դատախազական համակարգը և դատարանները:
Եվ այսպես, Սահմանադրական դատարանը վայելում է 40 % վստահություն, դատախազությունը՝ 38 %, իսկ մյուս դատարանները՝ 36 %:
Այս հարցման արդյունքները պարզապես ջախջախում են իշխանության ներկայացուցիչների և անձամբ Նիկոլի Փաշինյանի կողմից ներկայացվող այն մերկապարանոց «հիմնավորումը», թե Սահմանադրական դատարանի ներկայիս կազմը պետք է հրաժարական տա, քանի որ, իբր, չի վայելում ժողովրդի վստահությունը: Այս հարցումն ապացուցում է ուղիղ հակառակը՝ Սահմանադրական դատարանը վայելում է ժողովրդի վստահությունը:
IRI-ի հարցման արդյունքները լավագույնս հիմնավորում են, որ այս իշխանությունն իր առջև խնդիր է դրել ոչնչացնել անկախ Սահմանադրական դատարանը և ուզում է իրեն ենթակա կազմ ձևավորել: Դա է պատճառը, որ խորհրդարանական մեծամասնությունն, անտեսելով բոլոր ողջամիտ փաստարկներն, այսօր ընդունեց ՍԴ դատավորների վաղաժամ թոշակի ամոթալի օրենքը», - գրել է Հակոբյանը։

Самым высоким доверием среди граждан Армении пользуется Конституционный суд – IRI
Международный республиканский институт США (International RepublicanInstitute, IRI) опубликовал результаты осуществленного на территории Армении опроса. Проведенное на всей территории Армении социологическое исследование преследовало цель выяснить уровень доверия в обществе к деятельности правительства, судебно-правовой системе, социально-экономическим реформам, написал на своей странице в Facebook бывший депутат парламента Армении Мигран Акопян.
Согласно результатам опроса IRI, из правоохранительных органов Армении самым высоким доверием пользуется у народа Конституционный суд. Причем, в обществе доверяют Конституционному суду больше, чем прокуратуре – прокурорской системе и судам.
И так, Конституционному суду доверяют 40%, прокуратуре – 38%, а другим судам – 36%.
Результаты этого опроса просто разносят в пух и прах приводимые представителями власти и лично Николом Пашиняном голословные «обвинения», что нынешний состав Конституционного суда должен подать в отставку, поскольку якобы не пользуется доверием народа. Этот опрос доказывает прямо противоположное – Конституционный суд пользуется доверием общества.
Результаты опроса IRI наилучшим образом обосновывают, что эта власть поставила перед собой задачу уничтожить независимый Конституционный суд и хочет сформировать состав, который будет ей подчиняться. В этом причина, что парламентское большинство, проигнорировав все разумные аргументы, приняло сегодня позорный закон о досрочном выходе на пенсию судей Конституционного суда», - написал Мигран Акопян.