Եթե ՍԴ դատավորները մեկնված ձեռքը չսեղմեն, աղետ չի լինելու. Ալեն Սիմոնյան
Այսօր դատական համակարգում խնդիր կա։ Համակարգի գերակշիռ մասը ենթակա է վերանայման, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Կա դատական իշխանության խնդիր։ Իհարկե, այս համակարգում կան բազմաթիվ պարկեշտ անձնավորություններ։ Մենք ուզում ենք ձևավորել անկախ դատական համակարգ, որը կգործի որպես իշխանության երրորդ թև», - ասաց նա։
Անդրադառնալով ՍԴ դատավորներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելու նախագծին՝ Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ դրանում որևէ անպարկեշտ բան չի տեսնում։
«Դա հնարավորություն է՝ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու։ Դա մեկնված ձեռք է, մեկնված ձեռք՝ բոլորին։ Մենք ասել ենք, որ վենդետաներ չեն լինելու։ Կարելի է ասել՝ սկսում ենք զրոյական կետից», - ասաց պատգամավորը։
Հարցին՝ եթե մեկնված ձեռքը չսեղմեն, ի՞նչ է լինելու, Սիմոնյանն ասաց՝ աղետ չի լինելու, անցնելու են առաջ։

Если судьи КС не пожмут протянутую руку, никакой катастрофы не произойдет – Ален Симонян
Сегодня в судебной системе есть проблема и преимущественная часть системы подлежит пересмотру, заявил сегодня в беседе с журналистами депутат фракции «Мой шаг», вице-спикер парламента Армении Ален Симонян.
«В судебной власти есть проблема. Конечно, в этой системе есть многочисленные порядочные люди. Мы хотим сформировать независимую судебную систему, которая будет работать как третье звено власти», - сказал он.
Касаясь законопроекта о досрочном выходе на пенсию судей Конституционного суда, Ален Симонян отметил, что не видит в этом ничего непристойного.
«Это возможность для выхода из создавшейся ситуации. Это – протянутая рука, протянутая рука – всем. Мы сказали, что вендетты не будет. Можно сказать, что начинаем с нулевой точки», - сказал депутат.
На вопрос, а если протянутую руку не пожмут, Ален Симонян заявил, что никакой катастрофы не произойдет, они будут двигаться вперед.
«Этот вопрос, так или иначе, будет решен, другого варианта нет», - резюмировал вице-спикер парламента.