«Կծեփենք պատերին և կփռենք ասֆալտին» բանաձևը խոսում է դրա հեղինակների մտավոր տկարության և ցնծացող «պողոսների» թերարժեք հոգեվիճակի մասին. Քոչարյան (Hraparak)
11/12/2019 11:49
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Հրապարակ» օրաթերթի հետ զրույցում ասել է, թե պատրաստ է իր նախագահության վերաբերյալ առողջ քննադատությանը, նաև նշել է, թե հեգնանքը նրանում է, որ մեղադրանքները, որպես կանոն, ոչ մի ընդհանուր բան չունեն իրականության հետ։
«Այն, ինչի համար ինձ կարելի է և արժե քննադատել, չի հիշատակվում ընդհանրապես: Մենք համբերատար բացատրում ենք մարդկանց տեղի ունեցողի էությունը: Մեր գնահատականներով՝ մարդկանց վերաբերմունքը բառացիորեն օրըստօրե փոխվում է: Եկել է տեղի ունեցողի սթափ վերաիմաստավորման և վերագնահատման փուլը, իսկ իշխանությունների ապաշնորհությունն այդ գործընթացի լավագույն խթանիչն է», - թերթի հետ զրույցում ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ համաձայն Gallup-ի վերջին հարցումների՝ 140 հետազոտված երկրների մեջ Հայաստանի բնակչությունն ամենազայրացածն է։
«Առաջ ենք անցել նույնիսկ պատերազմից ավերված Իրաքից: Դա իշխանությունների ուղղակի «վաստակն» է, որ արմատավորում են ատելությունն ու չարությունը՝ որպես քաղաքական գործիք: Չարացած վիճակում գտնվող մարդիկ ավելի են ենթակա մանիպուլյացիաների և պատրաստ են իրենց դժգոհությունը կյանքից ուղղել ցանկացած մեկի վրա՝ մնում է միայն մի հակահերոս նշանակել: «Կծեփենք պատերին և կփռենք ասֆալտին» բանաձևը խոսում է դրա հեղինակների մտավոր տկարության և ցնծացող «պողոսների» թերարժեք հոգեվիճակի մասին:
Դա ցանկացած «հեղափոխական» պրոպագանդայի պտուղներից մեկն է և լավ ուսումնասիրված է սոցիալական հոգեբանության կողմից: Մարդկանց իռացիոնալ վարքում բանական պատճառահետևանքային կապեր փնտրելն անիմաստ է: 1998 թվականին բնակչության զգալի մասը պահանջում էր նստեցնել Տեր-Պետրոսյանին և ընդհանրապես՝ ՀՀՇ ամբողջ վերնախավին: Ես այն ժամանակ համարեցի, որ պետք է ապագա կառուցել, այլ ոչ թե պայքարել անցյալի դեմ: Ցանկացած նախագահ ունի քաղաքական հակառակորդներ, որոնք կարող են իրենց կողմնակիցներին ապակառուցողական էմոցիաներ հաղորդել: Սակայն այդպիսի էմոցիաներն արդյունքում շրջվում են հենց այդ տրամադրությունները ստեղծողների դեմ: Այն հասարակությունը, որում մարդիկ ուրախանում են կալանքներից, չի կարող ստեղծարար լինել», - ասել է երկրորդ նախագահը։

Роберт Кочарян: Формула «уложим на асфальт и размажем по стенкам» говорит об умственной отсталости ее автора и неполноценном психическом состоянии ликующих «погосов»
11/12/2019 13:22
Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил в интервью газете «Грапарак», что готов к здоровой критике своего президентства, однако отметил, что ирония в том, что обвинения, как правило, не имеют ничего общего с действительностью.
«То, за что меня можно и стоит критиковать, вообще не упоминается. Мы терпеливо объясняем людям суть происходящего. По нашим оценкам, отношение людей меняется буквально с каждым днем. Пришло время для трезвого переосмысления и переоценки происходящего, а бездарность властей – наилучший стимул для этого процесса», - сказал Роберт Кочарян.
Он отметил, что согласно последнему опросу Gallup, среди 140 исследованных стран Армения лидирует по уровню обозленных граждан.
«Мы обогнали даже разрушенный войной Ирак. Укоренение злости и ненависти в качестве политического инструмента – это прямая "заслуга" властей. Люди в озлобленном состоянии больше подвергаются манипуляциям и готовы направить свое недовольство жизнью на любого – остается назначить антигероя. Формула "уложим на асфальт и размажем по стенкам" говорит об умственной отсталости ее автора и неполноценном психическом состоянии ликующих "погосов".
Это один из плодов любой "революционной" пропаганды и хорошо изучен социальной психологией. Поиск разумных причинно-следственных связей в иррациональном поведении людей не имеет смысла. В 1998 году значительная часть населения требовала посадить Тер-Петросяна и всю элиту АОД в целом. Тогда я посчитал, что нам нужно строить будущее, а не бороться с прошлым. У любого президента есть политические противники, которые могут внушить своим сторонникам деструктивные эмоции. Но такие эмоции оборачиваются в результате именно против тех, кто создает подобные настроения. Общество, в котором люди радуются арестам, не может быть созидающим», - сказал второй президент Армении.