ՍԴ-ի նախագահ փոխելով՝ իշխանությունը չի կարող վերահսկողություն հաստատել ՍԴ-ի վրա. Պատգամավոր
Սահմանադրական դատարանի նախագահ փոխելով՝ իշխանությունը չի կարող վերահսկողություն հաստատել ՍԴ-ի վրա, քանի որ դա կոլեգիալ մարմին է: Նա նշեց, որ իշխանությունը ցանկանում է նախագահ ունենալ ամեն տեղ, որը չի էլ թաքցվում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը։
«Հիմա եկել են հեղափոխական ուժեր, փորձում են անել նույն բանը, ինչ՝ նախորդները: Դա կարող է հղի լինել շատ վատ հետևանքներով, այստեղ հեռատեսություն է պետք, որ երկրի շահը գերակա համարվի կուսակցական նեղ շահերից: Կան խնդիրներ ամբողջ դատական համակարգում, այդ թվում՝ Սահմանադրական դատարանում նրանց աշխատանքի անարդյունավետության առումով, բայց դա անվանել ճգնաժամ չի կարելի», - ասաց նա:
Ճեպազրույցին ներկա «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանն էլ նկատեց, որ իշխանական գործընկերները դեռ խնդիր ունեն՝ հասկանալու ընդդիմության դերն ու նշանակությունը:
«Ազգային ժողովն, ի վերջո, պետք է դառնա բարձր մակարդակի քաղաքական բանավեճերի, բախումների հարթակ: Թե չէ նոր դեմքերով մարդիկ, հին բաները անելով, երբեք խնդիրների լուծում չենք ունենա: Հատկապես «Իմ քայլի» պատգամավորների կողմից շատ կարևոր է հանդուրժողական, գործընկերային հարաբերությունները, մեզ պետք չէ մեզ սիրեն, բայց մեզ հետ պետք է աշխատեն», - ասաց նա:

Сменив председателя Конституционного суда, власть не может установить контроль над КС – депутат
Сменив председателя Конституционного суда, власть не может установить контроль над Конституционным судом, поскольку это коллегиальный орган, заявил сегодня на брифинге депутат парламента от фракции «Светлая Армения» Тарон Симонян.
«Сейчас пришли революционные силы, которые пытаются сделать то же, что и прежние. Это может привести к очень плохим последствиям, здесь нужно проявить дальновидность, чтобы интересы государства преобладали над узкопартийными интересами. Проблемы есть во всей судебной системе, в том числе и в Конституционном суде, в плане эффективности их работы, но называть это кризисом нельзя», - сказал депутат.
Секретарь фракции «Светлая Армения» Геворк Горгисян в свою очередь отметил, что у коллег от правящего блока «Мой шаг» все еще есть проблема с восприятием роли и значения оппозиции.
«Национальное Собрание, в конце концов, должно стать площадкой для столкновения, политических дискуссий на высоком уровне. В противном случае, если люди с новыми лицами будут говорить о старых вещах, мы никогда не решим проблемы. Особенно важно проявление толерантности, партнерских отношений со стороны депутатов фракции "Мой шаг". Нам не нужно, чтобы нас любили, но с нами должны работать», - сказал он.