Հայաստանը Վերին Լարսում կունենա մաքսային կցորդ
Կառավարության այսօրվա նիստում ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը ներկայացրեց Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությանը կից մաքսային կցորդի կարգավիճակը և գործունեության կարգը սահմանելու մասին որոշման նախագիծը:
Նա ասաց, որ ձեռք է բերվել պայմանավորվածութուն, որ այսուհետ Վերին Լարսում ՀՀ ներկայացուցիչը կլինի մաքսային կցորդ, որը հնարավորություն կունենա ծագած հարցերին տալ օպերատիվ լուծում կամ լուծման առաջարկներ:
Դավիթ Անանյանի խոսքով՝ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատանը կից է գործելու մաքսային կցորդը, լինելու է մեկ մաքսային կցորդ, որը ՌԴ-ում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմնի խորհրդականի կարգավիճակ է ունենալու:
Կցորդին պաշտոնի նշանակում ու ազատում է ՀՀ կառավարությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս ընթացքում Հայաստանը Վերին Լարսում մեծ  ճգնաժամեր կամ անհաղթահարելի իրավիճակներ չի ունեցել:
«Կարելի է արձանագրել, որ Ռուսաստանի ու Վրաստանի մեր գործընկերների հետ շատ լավ աշխատանքային մթնոլորտ է ու շատ օպերատիվ աշխատում ենք, ուղղակի մաքսային կցորդի կարգավիճակը կօգնի, որ ՀՀ կառավարության անդամները բոլոր հարցերով չէ, որ զբաղվեն, որովհետև շատ կարևոր հարցերը երբեմն տուժում են դրանից», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն էլ ասաց, որ ԱԳՆ-ն ողջունում է այս որոշումը:
«Վստահ եմ, որ մեր կցորդին ուենալով այնտեղ՝ շատ հարցեր կդյուրացնենք, շատ ողջունելի է, որ այս հարցին լուծում ենք տալիս», - ասաց ԱԳ նախարարը:

Armenia to have customs attaché in Upper Lars
Chairman of the State Revenue Committee Davit Ananyan briefed at the cabinet sitting today on the status of Armenia’s embassy’s customs attaché in Russia.
He said an arrangement has been reached that hence Armenia will have own representative in the Upper Lars border check-point to be able to give operative solutions or options of solutions to certain issues. The representative should be customs attaché to be able to solve the issues.
Davit Ananyan said that the customs attaché will have status of Armenian diplomatic service body’s advisor in Russia.
The attaché is being appointed and relieved of post by the Armenian government.
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said that during this period Armenia did not have big crisis or unsolvable situations in the Upper Lars.
“We may register that good atmosphere has been established with our Russian and Georgian partners and operative work is being carried out but the existence of the customs attaché will help the government not deal with such issues and they will be solved by him,” Pashinyan said.
Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan said that the MFA hails the decision.
“I am convinced that having our attaché there will ease many issues. The solution of this issue is very welcoming,” the minister said.