Օրենսդիրը քննարկում է շրջակա միջավայրի պահպանության համար վարկ վերցնելու համաձայնագրի վավերացման հարցը
12/12/2019 15:19
Խորհրդարանն այսօր քննարկում է Վերականգնման վարկերի բանկից 40 մլն եվրո գումարի չափով վարկ վերցնելու համաձայնագրի վավերացման հարցը:
Վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին հարցը ներկայացնելիս ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը, մասնավորապես, ասաց.
«2019թ. նոյեմբերի 11-ին է ստորագրվել Հայաստանի և Վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) միջև «Քաղաքականության վրա հիմնված վարկ-Շրջակա միջավայրի պահպանություն-BMZ 3010 00 579, վարկ N 29426» վարկային համաձայնագիրը, որով կտրամադրվի բյուջետային աջակցության վարկ` 40 մլն եվրո գումարի չափով: Բյուջետային աջակցության վարկը հիմնականում շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում թիրախավորված քաղաքականության իրականացման հիմքով է տրվել երկրին: Վարկի ժամկետայնությունը 15 տարի է, որից արտոնյալ է 5 տարին։ Վարկի տոկոսադրույքը` Euro LIBOR+0.95»:

Парламент Армении обсуждает вопрос ратификации кредитного соглашения с KfW для охраны окружающей среды
12/12/2019 15:52
Парламент Армении обсуждает сегодня на внеочередном заседании вопрос ратификации кредитного соглашения на сумму 40 млн. евро с Кредитным учреждением для восстановления  (KFW, Германия).
Представляя вопрос о ратификации кредитного соглашения, заместитель министра финансов  Армен Айрапетян в частности, заявил:
«11 ноября 2029 года между Арменией и немецким банком KfW подписано кредитное соглашение "Кредит, основанный на политике – Охрана окружающей среды – BMZ 3010 00 579 – Кредит N29426" в размере 40 млн. евро. Кредит бюджетного содействия предоставлен стране в основном для реализации целенаправленной политики в сфере охраны окружающей среды. Срок погашения кредита 15 лет, льготный период 5 лет, Ставка кредита – Euro LIBOR+0.95».