ՎԶՄԲ-ը Հայաստանին 45.8 մլն եվրո գումարի չափով բյուջետային աջակցության վարկ կտրամադրի. փոխնախարար
Հայաստանի ու ՎԶՄԲ-ի միջև կնքված «Հարկաբյուջետային, տնտեսական և պետական հատվածի կառավարման զարգացման քաղաքականության վարկ» վարկային համաձայնագրով տրամադրվելու է բյուջետային աջակցության վարկ՝ 45.8 մլն եվրո գումարի չափով, ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ այսօր այս մասին հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը։
«Ծրագրի հիմնական նպատակներն են մրցակցության, առևտրի և որակի կանոնակարգերի, գործընթացների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի, արդարադատության և քաղաքացիական ծառայության գործունեության ամրապնդումը, հարկային համապատասխանության և կապիտալ ծախսերի արդյունավետության բարձրացումը: Վարկի մարման ժամկետայնությունը 25.5 տարի է, որի արտոնյալ ժամկետը 14.5 տարի է։ Վարկի տոկոսադրույքը լողացող է՝ 6-ամսյա EURՕ LIBOR + ֆիքսված սպրեդ», - ասաց փոխնախարարը։

IBRD предоставит Армении кредит бюджетного содействия на 45.8 млн. евро – замминистра финансов
Согласно заключенному между Арменией и международным банком реконструкции и развития (IBRD) кредитному соглашению «Кредит политики развития налогово-бюджетного, экономического и государственного сектора», Армении будет предоставлен кредит бюджетного содействия в размере 45.8 млн. евро, заявил сегодня после внеочередного заседания Национального Собрания журналистам заместитель министра финансов Армен Айрапетян.
«Основными целями программы являются укрепление конкурентоспособности, регламентов торговли и качества, процессов борьбы с коррупцией, деятельности юстиции и гражданской службы, повышение налогового соответствия и эффективности капитальных расходов. Срок погашения кредита 25.5 лет, льготный период 14.5 лет», - сказал замминистра финансов.