ԱԺ-ն քննարկում է Ասիական զարգացման բանկից շուրջ 36.5 մլն եվրո գումարի չափով վարկ վերցնելու մասին համաձայնագրի վավերացման հարցը
12/12/2019 15:24
ՀՀ Ազգային ժողովը քննարկում է Ասիական զարգացման բանկից շուրջ 36.5 մլն եվրո գումարի չափով վարկ վերցնելու մասին համաձայնագրի վավերացման հարցը:
Ինչպես հարցը ներկայացնելիս ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը, Հայաստանի և Ասիական զարգացման բանկի միջև 2019թ. նոյեմբերի 14-ին ստորագրվել է «Հանրային արդյունավետության և ֆինանսական շուկաների երկրորդ ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը, որով նախատեսվում է տրամադրել բյուջետային աջակցության վարկ` 36,506 միլիոն եվրո գումարի չափով:
Նրա խոսքով՝ գումարները հիմնականում ուղղվելու են ՀՀ հարկաբյուջետային կայունությունը, ինչպես նաև ֆինանսական և կապիտալի շուկաների զարգացմանը։

Парламент Армении обсуждает вопрос предоставления Азиатским банком развития кредита бюджетного содействия на 36.5 млн. евро
12/12/2019 16:17
Парламент Армении обсуждает сегодня на внеочередном заседании вопрос ратификации кредитного соглашения на сумму порядка 36.5 млн. евро с Азиатским банком развития.
Как заявил, представляя вопрос, заместитель министра финансов Армен Айрапетян, между Арменией и Азиатским банком развития 14 ноября 2019 года подписано кредитное соглашение «Вторая программа общественной эффективности и финансовых рынков», согласно которому предусматривается предоставить Армении кредит бюджетного содействия в размере  36,506 млн. евро.
По словам замминистра, эти средства будут направлены в основном на налогово-бюджетную стабильность Армении, а также развитие финансового рынка и рынка капитала.