«168 ժամ». Փաշինյանը ցանկանում է վերադարձնել ԼՂ բանակցությունների այն ֆորմատը, որը կար Տեր-Պետրոսյանի ժամանակ. Զուրաբյան
12/12/2019 10:18
ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը «168 Ժամ»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում ՀՀ իշխանությունների վարած քաղաքականությանը՝ ասել է. «Մինչև հիմա հայկական կողմը բովանդակային քննարկումների մեջ, նկատի ունեմ՝ Փաշինյանի օրոք, թավշյա հեղափոխությունից հետո, չի մտել և դրա համար ունեցել է նաև որոշակի հիմքեր: Այդ հիմքերը կապված են այն հանգամանքի հետ, որ բանակցությունների այն ձևաչափը, որը ժառանգել էր Նիկոլ Փաշինյանը, իր հագով չէ: Ինքը ցանկանում է վերադարձնել այն ֆորմատը, որը ձևավորվել էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակ:
Ընդ որում՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին հեշտ չտրվեց այդ ձևաչափը ձևավորելը, որովհետև 1992 թվականին, երբ ԵԱՀԿ-ն սկսեց այդ խնդրին անդրադառնալ, դեռ ոչ ոք Ղարաբաղը չէր  ճանաչում՝ որպես հակամարտության կողմ, և բանակցությունները գնում էին Հայաստան-Ադրբեջան ձևաչափով, բայց երկարատև դիվանագիտական աշխատանքից և ռազմական հաջողություններից հետո 1994 թվականին հաջողվեց  հասնել նրան, որ Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչվեց որպես  ինքնուրույն բանակցող և հակամարտության կողմ ԵԱՀԿ-ի հայտնի գագաթաժողովի ժամանակ, ինչը ես համարում եմ մեր ամենամեծ նվաճումը, քանի որ դրա շնորհիվ Լեռնային Ղարաբաղը մեկ  քայլ առաջ արեց դեպի իր անկախության միջազգային ճանաչում»:

«168 жам»: Пашинян хочет вернуть переговоры по карабахскому урегулированию к формату, который был во время Левона Тер-Петросяна – Левон Зурабян
12/12/2019 11:57
Заместитель председателя «Армянского национального конгресса» (АНК) Левон Зурабян, обратившись в беседе с газетой «168 жам» к проводимой властями Армении политике в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта, заявил:
«До сих пор армянская сторона не вступала в содержательные обсуждения, я имею в виду в дни Пашиняна, после бархатной революции, и имела на это определенные основания. Эти основания связаны с тем обстоятельством, что тот формат переговоров, который унаследовал Никол Пашинян, не устраивает его. Он хочет вернуться к формату, который был сформирован во время Левона Тер-Петросяна.
Причем, Левону Тер-Петросяну нелегко далось сформировать этот формат, поскольку в 1992 году, когда ОБСЕ начало заниматься этой проблемой, никто не признавал Карабах  как сторону конфликта и переговоры проходили в формате Армения – Азербайджан. Но после длительной дипломатической работы и военных успехов в 1994 году удалось достичь того, что Нагорный Карабах был признан самостоятельной стороной переговоров и конфликта во время известного саммита ОБСЕ, что я считаю самым большим достижением, поскольку благодаря этому Нагорный Карабах сделал шаг вперед к международному признанию своей независимости».