Արցախի ու Հայաստանի պարագայում սպառնալիքի լեզուն չի գործելու. Ադրբեջանական կողմը ընկալումների հետ կապված խնդիրներ ունի. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
13/12/2019 15:57
Հայաստանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հստակ ներկայացվել է ու վերջին անգամ Բրատիսլավայում արտգործնախարարի ելույթի ժամանակ նախարարը նշել է, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հիմքը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է, այսօր լրագրողնեի հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Մամեդյարովի հարցազրույցին։
«Այն բոլոր առաջարկները, որոնք չեն ապահովում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, չեն կարող ընդունելի լինել Հայաստանի համար», - ասաց նա։
ԱԳՆ խոսնակն ասաց, որ Ադրբեջանը 30 տարուց ավել ձգվող իր հայատյաց քաղաքականությամբ փաստել է, որ որևէ պարագայում  չի կարող ապահովել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը։
Նա վստահեցրեց՝ Արցախի անվտանգությունը ենթակա չէ զիջման։
«Ադրբեջանական կողմը կամ ընկալումների հետ կապված որոշակի խնդիրներ ունի կամ, պարզապես, չի ցանկանում ընկալել», - ասաց Աննա Նաղդալյանը։
Նրա խոսքով՝ Արցախի ու Հայաստանի պարագայում սպառնալիքի լեզուն չի գործելու։
Ադրբեջանական CBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը համանախագահներին խնդրել է պատրաստել անվտանգության վերաբերյալ զեկույց անվտանգության հարցի վերաբերյալ:
«Մենք առարկայնորեն քննարկել ենք  այդ հարցը: Հայաստանի համար, ըստ իրենց ԱԳՆ ղեկավարի խոսքերի, կարևոր են կարգավիճակը և անվտանգությունը: Թե ի՞նչ է կարգավիճակը` հասկանալի, իսկ ահա ի՞նչ է անվտանգությունը... Համանախագահները նույնպես ցանկանում են հասկանալ այս պահը: Պետք է լինի անվտանգության բանաձև, երբ Ադրբեջանի բնակչությունը վերադառնա ազատագրված տարածքներ: Ղարաբաղի հայ բնակչությունը մեր քաղաքացիներն են, և նրանց անվտանգությունն ամբողջ ծավալով կապահովվի: Բայց դա մեր հասկացողությունն է, իսկ ահա ո՞րն է հայկական կողմինը», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը:

Нагдалян: В случае с Арменией и Арцахом язык угроз не действует. В Азербайджане проблемы с восприятием
13/12/2019 16:21
Позиция Армении по карабахскому урегулированию достаточно четко была представлена министром иностранных дел Зограбом Мнацаканяном в Братиславе, заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Основа карабахского урегулирования – это признание права народа Арцаха на самоопределение. Право на самоопределение должно быть реализовано без ограничения. Это означает, что народ Арцаха имеет право сохранить и решить свой статус вне суверенитета, юрисдикции, территориальной целостности Азербайджана. Все предложения, которые не обеспечивают реализацию этого права, не могут быть приемлемыми для Армении», - отметила она.
По ее словам, что касается заявления главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова о безопасности народа Арцаха, то за последние 30 лет Азербайджан своей политикой армяноненавистничества доказал, что не может обеспечить безопасности.
«Недавно президент Азербайджана обвинил армян в погромах армян Сумгаита. В подобных условиях излишне рассматривать возможность гарантирования Азербайджаном безопасности армянского нар», - отметила Нагдалян.
Напомним, что вчера глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров в интервью CBC заявил, что Азербайджан попросил сопредседателей Минской группы ОБСЕ подготовить отчет о безопасности по вопросу безопасности.
«Мы предметно этот вопрос обсуждали. Для Армении, по словам главы их МИДа, важны статус и безопасность. Что такое статус - понятно, а вот что такое безопасность? Сопредседатели тоже этот момент хотят понять. Должна быть формула безопасности, когда вернется азербайджанское население в освобожденные районы. Армянское население Карабаха - это наши граждане и их безопасность будет обеспечена в полном объеме. Но это наше понимание, а вот какое оно у армянской стороны?», - сказал глава МИД Азербайджана.
Анна Нагдалян заявила, что Армения является гарантом безопасности Арцаха.
«Безопасность Арцаха не может быть предметом споров. Азербайджан или имеет проблемы с пониманием или не хочет понимать. В случае с Арменией и Арцахом язык угроз не действует», - отметила она.