Բրիտանական «Լիբերալ-դեմոկրատների» առաջնորդը չկարողացավ պահպանել իր տեղը խորհրդարանում
«Լիբերալ-դեմոկրատներ»  կուսակցության առաջնորդ Ջո Սուինսոնը, որը ձգտում էր հասնել Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու չեղարկման, չի կարողացել պահպանել իր տեղը բրիտանական խորհրդարանում: Այդ մասին հայտնի է դարձել դեկտեմբերի 12-ին կայացած խորհրդարանի արտահերթ ընտրություններից հետո ձայների շարունակվող հաշվարկի արդյունքներով:
Քաղաքական գործիչը, որը հավակնում էր իր կուսակցության դիրքերի ամրապնդմանը՝ որպես երկրի երրորդ քաղաքական ուժ,  Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության ներկայացուցչին պարտվել է ընդամենը 149 ձայնի տարբերությամբ:
«Այս արդյունքները կհանգեցնեն սարսափի ու խառնաշփոթության», - հայտարարել է քաղաքական գործիչը՝ պարզաբանելով, որ նկատի ունի ԵՄ-ից երկրի այժմ անխուսափելի դուրս գալը և ազգայնականության աճը Շոտլանդիայում:
Ըստ գործող կանոնների՝ այժմ Սուինսոնը պետք է հրաժարվի կուսակցության առաջնորդի լիազորություններից, որոնք նա կատարում էր այս տարվա հուլիսից:

Лидер британских "Либеральных демократов" не смогла сохранить свое место в парламенте
Лидер британской Партии "Либеральные демократы" Джо Суинсон, добивавшаяся отмены выхода Великобритании из состава ЕС, не смогла сохранить свое место в парламенте. Об этом стало известно по итогам продолжающегося подсчета голосов после состоявшихся 12 декабря досрочных парламентских выборов.
Политик, которая претендовала на то, чтобы укрепить позицию партии как третьей политической силы страны, проиграла представителю от Шотландской национальной партии с разницей всего в 149 голосов. При Суинсон "Либеральные демократы" заняли радикальную позицию, поставив своей целью отмену Brexit.
"Эти результаты принесут ужас и смятение", - сказала политик, пояснив, что имеет в виду неминуемый теперь выход страны из состава ЕС и рост национализма в Шотландии.
Согласно действующим правилам, теперь Суинсон придется сложить с себя полномочия лидера партии, которые она исполняла всего лишь с июля этого года.