ԵՄ գագաթնաժողովը կլիմայի հարցով համաձայնության է հասել
Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները համաձայնության են հասել կլիմայական փոփոխությունների հարցում, սակայն միության մեկ երկիր հրաժարվել է առայժմ միանալ: Այս մասին Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը հայտնել է Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովի առաջին օրվա արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում:
«ԵՄ գագաթնաժողովը հասել է կլիմայի հարցով համաձայնության: Սա անչափ կարևոր որոշում է: Մեկ երկրի ավելի շատ ժամանակ է անհրաժեշտ, նախքան դրա կատարմանը միանալը: Մենք այս հարցին կվերադառնանք հունիսին»,- ասել է նա: Միշելը չի հստակեցրել, թե որ երկրի մասին է խոսքը:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն, այդուհանդերձ, մամուլի ասուլիսում պարզաբանել է, որ խոսքը Լեհաստանի մասին է: «Մեկ երկիր՝ Լեհաստանը, այսօր դեռևս չկարողացավ պարտավորություն ստանձնել կատարման առնչությամբ»,- ասել է նա:
Լրագրողների հարցին՝ ինչո՞ւ է ԵՄ-ն որոշել հայտարարել համաձայնության հասնելու մասին, եթե ԵՄ երկրներից մեկը դրան հավանություն չի տվել, Միշելը պատասխանել է. «Մենք կլիմայական չեզոքությունը դիտարկում ենք որպես մեր ընդհանուր խնդիր: Բայց մեզ համար հասկանալի է, որ մեկ երկիր այնպիսի փուլում է, որ չի կարող պարտավորություն ստանձնել: Այս պատճառով մենք մեկ հանդիպում էլ կունենանք: Բայց մեզ համար կարևոր էր ազդանշան տալ այն մասին, որ մենք ցանկանում ենք դառնալ առաջին կանաչ աշխարհամասը, ընդ որում՝ մենք հասկանում ենք, որ Լեհաստանին ավելի շատ ժամանակ է հարկավոր»:

Саммит ЕС достиг соглашения по климату
Главы государств и правительств Евросоюза достигли соглашения по климатическим изменениям, однако одна страна сообщества отказалась пока присоединиться к нему. Об этом сообщил глава Евросовета Шарль Мишель на пресс-конференции в пятницу по итогам первого дня саммита ЕС в Брюсселе.
"Саммит ЕС достиг соглашения по климату. Это очень важное решение, - сказал он. - Для одной страны нужно больше времени, прежде чем присоединиться к его выполнению. Мы вернемся к этому вопросу в июне". Мишель не уточнил, о какой стране идет речь.
Тем не менее канцлер ФРГ Ангела Меркель на пресс-конференции по итогам первого дня саммита пояснила, что речь идет о Польше. "Одно государство - Польша - сегодня еще не смогло взять на себя обязательства в том, что касается имплементации", - сказала она.
На вопрос журналистов о том, почему ЕС решил объявить о достижении соглашения, если одна из стран ЕС не одобрила его, Мишель ответил: "Мы рассматриваем климатическую нейтральность как нашу общую задачу. Но нам понятно, что одна страна находится на стадии, когда не может взять на себя обязательство. И поэтому у нас будет еще одна встреча. Но нам было важно дать сигнал о том, что мы хотим стать первым зеленым континентом, при этом мы понимаем, что Польше нужно больше времени".