Փաշինյան. Թուրքիայի քաղաքականությունը սպառնում է ՀՀ անվտանգությանը, ձեռք է բերվել աննախադեպ ծավալի սպառազինություն (Տեսանյութ)
13/12/2019 13:21
Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը շարունակում է սպառնալիք լինել հայ ժողովրդի և Հայաստանի Հանրապետության համար, ՊՆ 2020 թվականի բյուջետային հատկացումների վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Թուրքիան շուրջ 30 տարի շարունակում է փակ պահել հայ-թուրքական սահմանը։ Թուրքիան ապակառուցողական և ագրեսիվ քաղաքականություն է վարում տարածաշրջանում։ Միջազգային հանրությունը պետք է հստակ դիրքորոշում արտահայտի այդ երկրի գործողությունների կապակցությամբ և Թուրքիային քաջալերի, որպեսզի նա վերանայի իր դերը մեր տարածաշրջանում», - ասաց վարչապետը՝ կրկին վերահաստատելով, որ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների։
Նիկոլ Փաշինյանը միաժամանակ շեշտեց, որ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանարապետության անվտանգության թիվ մեկ պաշտպանը հայկական բանակն է։
«ՀՀ անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը ՀՀ զինված ուժերն են։ Կարևոր եմ համարում, որ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում բանակում տեղի են ունենում հսկայական փոփոխություններ։ Այս ընթացքում ձեռք է բերվել վերջին տարիների համար աննախադեպ ծավալի սպառազինություն։ Այդ սպառազինությունը մեզ անհրաժեշտ է ոչ թե պատերազմի, այլ՝ խաղաղության համար, որովհետև, ցավոք, այն ագրեսիվ քաղաքականությունը, որ տարածաշրջանում վարում են մի շարք երկրներ, Հայաստանը պետք է հակակշռի զսպող քաղաքականությամբ։ Մենք հենց այսպիսի քաղաքականություն ենք վարում պաշտպանության ոլորտում», - նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

The policy of denial by Turkey continues being a threat to Armenian people and the Republic of Armenia, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the consultation dedicated to the 2020 budget allocations to the Defense Ministry.
“For already 30 years Turkey keeps the Armenian-Turkish border closed and conducts deconstructive and aggressive policy in the region. The international community must express clear position over the actions of that country and encourage Turkey to review its role in our region,” the prime minister said, reiterating Armenia’s readiness to establish relations with Turkey without preconditions.
At the same time Pashinyan stressed that Armenian army is the only defender of the Republic of Armenia and Artsakh Republic.
“Number one guarantor of the RA security is RA Armed Forces. I consider the huge changes taking place in the army during the last one and a half year very important. During this period unprecedented volume of armaments have been acquired which we need not for war but peace as unfortunately the aggressive policy carried out by a number of countries in the region need to be counterbalanced by Armenia with its restricting policy. This is the policy we are carrying out in the defense sector,” Pashinyan said.