Մեծ Բրիտանիան կարող է մերժել Ասանժի արտահանձնումը ԱՄՆ հետախուզության համար լրտեսման գործի պատճառով
Ամերիկյան իշխանությունների համար լրտեսության գործը կարող է պատճառ դառնալ, որ Մեծ Բրիտանիան հրաժարվի Wikileaks- ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին ԱՄՆ-ին արտահանձնելուց: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Ասանժի փաստաբան Աիտոր Մարտինեզին:
Ըստ փաստաբանի՝ Իսպանիայում հարուցված քրեական քննությունը շատ արդիական է, քանի որ դա ցույց է տալիս, որ Ասանժը և նրա փաստաբանները պարբերաբար լրտեսվում էին էին ամերիկյան իշխանությունների կողմից՝ Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը:
Մարտինեզը պնդում է, որ դա կարող է պատճառ դառնալ, որ Միացյալ Թագավորությունը մերժի արտահանձնման խնդրանքը մի երկիր, որտեղ չեն պահպանվում նվազագույն իրավական երաշխիքները:
Փաստաբանն ասել է, որ Իսպանական դատարանը քրեական գործ է հարուցել անվտանգության ընկերության դեմ, որն աշխատում էր Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը, քանի որ, ենթադրաբար, այդ ընկերությունն աշխատում էր ԱՄՆ հետախուզության համար՝ տեղեկատվություն հավաքելով Ասանժի, նրա փաստաբանների, օգնականների և այցելուների մասին:

Британия может отказать в экстрадиции Ассанжа из-за дела о слежке для разведки США
Дело о шпионаже для американских властей может стать причиной отказа Великобритании в экстрадиции основателя Wikileaks Джулиана Ассанжа в Соединенные Штаты. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на адвоката Ассанжа Аитора Мартинеза.
По словам адвоката, уголовное расследование, начатое в Испании, очень актуально, так как показывает, что за Ассанжем и его адвокатами в посольстве Эквадора в Лондоне проводились регулярные слежки для американских властей.
Мартинез утверждает, что это может стать причиной того, что Великобратания откажет в запросе об экстрадиции в страну, где не соблюдаются минимальные правовые гарантии.
Юрист уточнил, что испанский суд возбудил уголовное дело против охранной компании, которая работала в эквадорском посольстве в Лондоне, так как, предположительно, данная компания работала на разведку США, собирая информацию об Ассанже, его адвокатах, помощниках и посетителях.