Հրանուշ Հակոբյան. 1990 թ-ին ընտրված Գերագույն խորհուրդն ամենամտավոր, ինտելեկտուալ կարող պառլամենտն էր (Տեսանյութ)
16/12/2019 13:23
Սա այն խորհրդարանն էր, որը կարողացավ հիմքեր ստեղծել ազատ, անկախ Հայաստանի գոյության, զարգացման և օրենսդրության հետագա կատարելագործման համար, այս մասին Aysor.am«Պրոֆիլ» հաղորդման ընթացքում անդրադառնալով հարցին, թե որն է իր համար եղել խորհրդարանի ամենահաջողված կազմն, ասել է ՀԽՍՀ, ՀՀ Գերագույն խորհուրդների և ԱԺ վեց գումարումների պատգամավոր, Սփյուռքի նախկին նախարար Հրանուշ Հակոբյանը։
Մենք այս պառլամենտում սովորեցինք ինչ բան է օրենքը, ինչպես պետք է մշակել օրենքը, ինչպես պետք է ներկայացնել նախագիծը։ Այն դարձավ հիմնարար պառլամենտ և այդ պառլամենտում էր, որ մենք օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունները բաժանեցինք իրարից։ Երևի մենք այն եզակի պետություններից էինք, որ առանց արյունահեղության կարողացանք իշխանության բաժանում կատարել։ Մեր հարևան երկրներում Գամսախուրդիան, Էլչիբեյը ցավալի վախճան ունեցան, որովհետև իշխանության բաժանում չկարողացան անել։ Նույնը կարող եմ ասել Ռուսաստանի մասին, երբ Պետական Դուման գնդակոծվեց, ամբողջ Գերագույն խորհրդի կազմին բանտարկեցին։ Այսինքն՝ մենք իշխանության բաժանումը կարողացանք շատ քաղաքակիրթ ձևով անել։ Նույն այս խորհրդարանում մենք խոսքի, խղճի, մամուլի ազատության մասին օրենքներն ընդունեցինք, կուսակցությունների մասին օրենքն ընդունեցինք, ստեղծեցինք Սահմանադրությունը մշակելու հանձնաժողով, հավանություն տվեցինք Սահմանադրության նախագծին, ընդունեցինք սահմանադրական մի շարք օրենքներ։ Այսինքն՝ երկրի բնականոն զարգացման համար 1990-1995թթ Գերագույն խորհուրդը կատարեց անասելի գործ»,- ասել է Հրանուշ Հակոբյանը։
Նախկին պատգամավորի խոսքով՝ այս խորհրդարանը պատգամավորների թվով ամենամեծն էր՝ 260 հոգի, որից 10-ը Արցախից ընտրված պատգամավորներն էին, քանի որ 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ին հավանության էր արժանացել Արցախն Հայաստանին միացնելու մարզային խորհրդի որոշումը։

Грануш Акопян: Самым интеллектуальным парламентом был избранный в 1990 году Верховный совет
Это был парламент, который сумел заложить основу существования и развития свободной, независимой Армении, дальнейшего усовершенствования законодательства. Об этом заявила в интервью программе «Profile» Aysor.am, член Президиума Верховного
совета Армянской ССР, депутат Верховных советов и Национальных Собраний шести созывов, бывший министр диаспоры Армении Грануш Акопян, отвечая на вопрос, какой состав парламента считает наиболее удавшимся.
«Мы научились в этом парламенте, что такое закон, как нужно разрабатывать закон, как нужно представлять проект. Он стал базовым парламентом и именно в этом парламенте мы разделили законодательную, исполнительную и судебную власти. Наверное, мы были одной из тех редких стран, которой удалось провести разделение вервей власти без кровопролития. Гамсахурдия, Эльчибей имели печальный конец в соседних странах, поскольку не смогли провести разделение власти. Аналогичное могу сказать и о России, когда произошел расстрел Дома Советов, весь состав Верховного совета был арестован. То есть, мы смогли провести разделение власти в очень цивилизованной форме. В этом же парламенте мы приняли законы о свободе совести, слова, прессы, приняли закон о партиях, создали комиссию по разработке Конституции, одобрили проект Конституции, приняли ряд конституционных законов. То есть, Верховный совет в 1990-1995гг. выполнил для нормального развития страны несказанную работу», - сказала Грануш Акопян.
По словам бывшего депутата, этот парламент был самым большим по числу депутатов – 260 человек, из них 10 депутатов были избраны от Арцаха, поскольку 1 декабря 1989 года Верховный Совет Армянской ССР и Национальный Совет НКАО приняли совместное постановление о включении Нагорного Карабаха в состав Армении.