2020-ի գարնանը ռոումինգը ԵԱՏՄ սահմաններում չեղյալ կհամարվի. Միքայել Մելքումյան
Գալիք տարի ԵԱՏՄ տարածքում ռոումինգը չեղյալ կհամարվի, ԱԺ-ում ամփոփելով Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի աշխատանքներն՝ ասաց հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը:
«Մարտ-ապրիլի դրությամբ, իմ ունեցած տեղեկություններով, ռոումինգը ԵԱՏՄ սահմաններում չեղյալ կհամարվի, այսինքն՝ բջջային կապը կլինի նույն տիրույթում», - ասաց Մելքումյանը:
Անդրանառնալով ԵԱՏՄ պետությունների միջև միասնական շուկա ստեղծելուն՝ Մելքումյանն ասաց, որ թեև նախատեսված է միասնական շուկա ստեղծել 2025 թ-ից, մինչդեռ այսօր կան նախադրյալներ որոշ ոլորտներում ունենալ միասնական շուկա:
«2015 թ հունվարի 2-ից անդամակցում ենք ԵԱՏՄ-ին, և պետությունների միջև պարտավորվածություն կա, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից է կայանալու միասնական շուկան: Կարծում եմ՝ 10 տարին բավականին շատ ժամանակահատված է, որոշ շուկաներ կարող են շատ ավելի շուտ կայանալ, ինչպես օրինակ էներգետիկը և այլն», - հավելեց նա:

Весной 2020 года на территории ЕАЭС будет отменен роуминг –Весной 2020 года на территории ЕАЭС будет отменен роуминг – Микаел Мелкумян
18/12/2019 14:47
В будущем году на территории ЕАЭС будет отменен роуминг, заявил сегодня на брифинге председатель постоянной комиссии по региональным вопросам и евразийской интеграции Микаел Мелкумян.
«По моей информации, в марте-апреле на территории ЕАЭС роуминг будет полностью отменен, то есть мобильная связь будет действовать в том же пространстве», - сказал Микаел Мелкумян.
Касаясь создания общего рынка между государствами – членами ЕАЭС, Микаел Мелкумян заявил, что, несмотря на то, что создание общего рынка предусмотрено к 2025 году, однако сегодня уже есть предпосылки для подготовки базу к единому рынку в некоторых отдельных сферах.
«Мы со 2-го января 2015 года стали членом ЕАЭС, между государствами достигнута договоренность о том, что с 1-го января 2025 года состоится переход к общему рынку. Считаю, что 10 лет довольно большое период и некоторое рынки могут быть задействованы намного раньше, например, энергетический и др.», - добавил он.