2020-ի գարնանը ռոումինգը ԵԱՏՄ սահմաններում չեղյալ կհամարվի. Միքայել Մելքումյան
Գալիք տարի ԵԱՏՄ տարածքում ռոումինգը չեղյալ կհամարվի, ԱԺ-ում ամփոփելով Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի աշխատանքներն՝ ասաց հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը:
«Մարտ-ապրիլի դրությամբ, իմ ունեցած տեղեկություններով, ռոումինգը ԵԱՏՄ սահմաններում չեղյալ կհամարվի, այսինքն՝ բջջային կապը կլինի նույն տիրույթում», - ասաց Մելքումյանը:
Անդրանառնալով ԵԱՏՄ պետությունների միջև միասնական շուկա ստեղծելուն՝ Մելքումյանն ասաց, որ թեև նախատեսված է միասնական շուկա ստեղծել 2025 թ-ից, մինչդեռ այսօր կան նախադրյալներ որոշ ոլորտներում ունենալ միասնական շուկա:
«2015 թ հունվարի 2-ից անդամակցում ենք ԵԱՏՄ-ին, և պետությունների միջև պարտավորվածություն կա, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից է կայանալու միասնական շուկան: Կարծում եմ՝ 10 տարին բավականին շատ ժամանակահատված է, որոշ շուկաներ կարող են շատ ավելի շուտ կայանալ, ինչպես օրինակ էներգետիկը և այլն», - հավելեց նա:

Roaming in the EAEU area to be annulled from spring 2020: Mikayel Melkumyan
In 2020 the roaming in the EAEU area will be annulled, chairman of the Regional and Eurasian Integration Affairs Standing Committee Mikayel Melkumyan stated today.
“According to the information I have, as of March-April, roaming in the EAEU territory will be annulled, with the mobile services being in the same domain,” Melkumyan said.
Referring to the creation of joint market of the EAEU states, Melkumyan said though it has been envisaged to create joint market after 2025 today there exists precedents to have joint markets in certain sectors.
“From January 2, 2015 we are member of the EAEU and the member states have reached arrangements to have joint market from January 1, 2025. I think ten years is enough time. Some market may be established sooner, for instance the energy market,” he said.