Ջոնսոնը բրիտանացի նախարարներին արգելել է մեկնել Դավոսի տնտեսական համաժողով
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնն արգելել է նախարարներին այցելել Համաշխարհային տնտեսական համաժողով (ՀՏՀ), որը տեղի է ունենալու 2020 թվականի հունվարի 21-ից 24-ը Դավոսում՝ կապված ընտրողների շրջանում կուսակցության դիրքերն ամրապնդելու ցանկությանը: Այդ մասին հայտնել է The Guardian թերթը՝ հղում անելով Դաունինգ սթրիթին, 10-ում վարչապետի դիվանատան աղբյուրներ:
Ջոնսոնն ինքը նույնպես հրաժարվել է Դավոսի տնտեսական համաժողովին մասնակցելուց: Հրատարակության աղբյուրների խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը ցանկություն է հայտնել «կենտրոնանալու բրիտանացի ժողովրդի առաջնահերթությունների վրա»:
«Հիմնական ուշադրությունը կնվիրվի մինչև հունվարի 31-ը Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու հնարավորության ապահովմանը, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի Առողջապահության ազգային համակարգի (իրադրությանը), - հավելել է թերթի զրուցակիցը:- Մենք (բրիտանացի ժողովրդին) դա ենք խոստացել, այլ ոչ թե ուղևորություն Դավոս»:

Джонсон запретил британским министрам ехать на экономический форум в Давосе
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон запретил министрам посещать Всемирный экономический форум (ВЭФ), который пройдет в 2020 году с 21 по 24 января в Давосе, ввиду желания укрепить позиции партии среди избирателей. Об этом во вторник сообщила газета The Guardian со ссылкой на источники в премьерской канцелярии на Даунинг-стрит, 10.
Сам Джонсон также отказался от присутствия на экономическом форуме в Давосе. По словам источников издания, премьер Великобритании выразил желание "сосредоточиться на приоритетах британского народа".
"Основное внимание будет уделено обеспечению возможности выхода Великобритании из Евросоюза к 31 января, а также [ситуации с] Национальной системой здравоохранения Великобритании, - добавил собеседник газеты. - Мы обещали [британскому народу] это, а не поездку в Давос".