Արարատի մարզում կկառուցվի գյուղմթերքի շուկա. նախատեսվում է 4,5 միլիոն դոլարի ներդրում
Անցնող տարին Արարատի մարզի համար կարևորվում է շինարարական աշխատանքների մեծածավալ քանակով, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը:
«2019 թվականի առաջնահերթ լուծում պահանջող 22 ծրագիր է եղել, որը կազմել է 413 միլիոն դրամ», - ասաց Գարիկ Սարգսյանը:
Մարզպետի խոսքով՝ մարզին ուղղվել է ոռոգման ու խմելու ջրագծերի համար առաջնահերթ լուծում պահանջող ծրագրեր, կառավարության ֆինանսավորմամբ բարեկարգվել է Սիս գյուղի ճանապարհը՝ 2,3 կիլոմետր, 4 մանկարպարտեզ է բացվել:
Նա ասաց, որ գյուղատնտեսության ոլորտում շատ լավ արդյունքներ են գրանցել, մասնավորապես, խաղողի մթերման ծավալները գրեթե կրկանկի ավելացել են:
«Ինտենսիվ այգիների մասով նույնպես ունենք ավելացում, դրանց չափը հասել է մոտ 78 հեկտարի», - ասաց նա:
Գարիկ Սարգսյանի խոսքով՝ 2020 թվականին մարզում կիրականացվեն մի շարք ծրագրեր: գործարարի կողմից, ինչպես տեղեկացրեց նա, նախատեսվում է մարզում կառուցել 11 հեկտար մակերեսով գյուղմթերքի մանրամեծածախ շուկա. նախատեսվում է 4.5 միլիոն դոլարի ներդրում:
Գարիկ Սարգսյանը գործարարներին կոչ արեց վերադառնալ հայրենիք ու բիզնես ծրագրերը կյանքի կոչել հայրենիքում:
«Մենք բոլոր մեր հայրենակիցներին ցանկացած հարցով պատրաստ ենք աջակցելու, օգնելու, նրանց ծրագրերը կառավարության դատին հանձնելու ու, եթե կարիք լինի, ինչ-ինչ արտոնություններից օգտվեն», - ասաց Արարատի մարզպետը:
Նա նշեց, որ երբ նշանակվել էր մարզպետ, Արտաշատի ԲԿ-ն ուներ մոտ 213 միլիոն դրամ կրեդիտորական պարտք, կատարվել է աուդիտ, և այժմ 213 միլիոն դրամ պարտքն ամբողջությամբ մարվել է:

Big market of agricultural products to be built in Ararat province
The passing year has been outlined for Ararat province with the big volume of construction works, governor Garik Sargsyan said at a press conference on Friday.
“We carried out 22 programs in 2019 aimed at solution of urgent issues. The overall cost of the implemented projects reached 412 million AMD,” Garik Sargsyan said.
He said irrigation and drinking water programs were carried out to solve the existing issues.
The governor said with the funding of the government Sis community’s road was restored (2,3 km) and 4 pre-school opened.
He stressed that good results have been registered in the sphere of agriculture. In particular, according to him, the volume of grape purchase increased twice.
Sargsyan said in 2020 as well number of programs will be carried out in the province.
He said a businessman is planning to invest 4,5 billion AMD to build a big market of agricultural products in the province.
Garik Sargsyan urged the businessmen to return to homeland and bring into life their business projects in Armenia.
“We are ready to support our compatriots in any issue, present their projects to the government, offer some privileges,” the governor said.