Տնտեսության ոլորտում տպավորիչ դինամիկ աճի հնարավորությունը սահմանափակ է. Խոսրով Հարությունյան
Հանուն արդարության պետք է ասել, որ տնտեսական ցուցանիշների մեջ կան որոշակի հակասություններ։ Դրանք որոշակի հարցադրումներ են առաջացնում, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Քրիստոնեադեմոկրատական կուսակցության նախագահ Խոսրով Հարությունյանը։
«Օրինակ՝ մենք ունենք մոտավորապես 8 տոկոս արդունաբերության, 15 տոկոս՝ ծառայությունների աճ, բայց դրա հետ մեկտեղ՝ էլկտրաէներգիայի ծավալների նվազում։ Ինչպե՞ս կարող է տնտեսությունն աճի, իսկ էլեկտրաէներգիայի ծավալները նվազեն», - ասաց բանախոսը՝ միաժամանակ մատնանշելով մի շարք ոլորտներում առկա տնտեսական առաջընթացը։
Խոսրով Հարությունյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ հաջորդ տարվա համար ՀՆԱ-ի աճը նախատեսված է ընդամենը 4.9 տոկոս՝ ավելի ցածր, քան նախորդ տարիներին։
«Եթե մեր պոտենցիալը այդ թվից ավելին է, պետք է դա ֆիքսել և փորձել հաղթահարել։ Կառավարությունն իրավամբ գնահատում է, որ հաջորդ տարիներին տպավորիչ դինամիկ աճ ապահովելու հնարավորությունը սահմանափակ է։ Ես նկատի ունեմ ներդրումների ներգրավման խնդիրը», - ասաց բանախոսը։

Возможности обеспечения динамичного экономического роста ограниченны – Хосров Арутюнян
Справедливости ради нужно сказать, что в экономических показателях есть определенные противоречия, вызывающие ряд вопросов, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Христианско-демократической партии Хосров Арутюнян.
«Например, мы имеем приблизительно 8% рост промышленности, 15% рост – в сфере услуг, но вместе с этим снижаются объемы электроэнергии. Как может экономика расти, а объемы электроэнергии сокращаться», - сказал Хосров Арутюнян, отметив при этом экономический прогресс в ряде сфер.
Хосров Арутюнян обратил внимание на то обстоятельство, что в будущем году предусматривается 4.9% рост ВВП, что ниже, чем в предыдущие годы.
«Если наш потенциал больше этой цифры, то нужно зафиксировать это и попытаться преодолеть. По оценке правительства, возможности обеспечения значительного динамичного роста в течение предстоящих лет – ограниченны. Я имею в виду проблему привлечения инвестиций», - сказал Хосров Арутюнян.