Առաջիկա պատերազմը շատ ավելի ծանր է լինելու, քան 2016-ին էր. Կիրո Մանոյան
Այս իշխանությունները չունեն Արցախի հարցի կարգավորման ոչ ռազմավարություն, ոչ հայեցակարգ և տարբեր պահերի ասում են տարբեր բաներ, որոնք ցույց են տալիս, որ ռազմավարություն ու հայեցակարգ իսկապես չկան, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի համաժողովին ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը։
«Պաշտոնական Երևանը շեշտում է բանակցություններին Արցախի մասկացության մասին, բայց վերջին՝ Բրատիսլավայում կայացած հնդիպումից առաջ, նույն վարչապետն ԱԺ-ում հայտարարում է, որ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների մոտ հարցի կարգավորման գծով մոտեցումների ոչ մի տարբերություն չկա, դրանք 100 տոկոսով նույնական են։ Դա հայտարարել այնպիսի հանդիպումից առաջ, որտեղ պետք է բարձրացվեր Արցախի մասնակցության հարցը, անհասկանալի է, որովհետև եթե նույն բանն եք ասելու, ինչո՞ւ Արցախը պետք է մասնակցի», - հարց ուղղեց դաշնակցական գործիչը։
Կիրո Մանոյանի խոսքով՝ անկախ նրանից՝ սեղանին իսկապես կա փուլային կարգավորման փաստաթուղթ, թե ոչ, այդպիսի փորձեր եղել են դեռ հինգ-վեց տարի առաջ։
«Մինչ այս պահը բանակցությունների տրամաբանությունը եղել է այն, որ փաթեթային լուծումը կարող է  լինել փուլերով։ Մյուս կողմից, ռազմավարություն չունենալը մեզ կարող է գցել վտանգի մեջ։ Կարծում եմ՝ առաջիկա պատերազմը շատ ավելի ծանր է լինելու, քան 2016-ինն էր, որովհետև Ադրբեջանը պատրաստություն է տեսել։ Պատերազմն անխուսափելի է։ Մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք դրան», - ասաց Մանոյանը:

Предстоящая война будет намного тяжелее, чем в 2016 году – Киро Маноян
У действующих властей нет ни стратегии, ни концепции урегулирования карабахского конфликта. Они выступают в разное время с разными заявлениями, свидетельствующими о том, что стратегия и концепция действительно отсутствуют, заявил сегодня в ходе обсуждения в аналитическом центре «Восканапат» ответственный по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» и руководитель офиса Ай Дата Киро Маноян.
«Официальный Ереван заявляет об участии Арцаха в переговорах, но тот же премьер-министр до последней встречи в Братиславе заявил в парламенте Армении, что в подходах властей Армении и Арцаха к процессу урегулирования никаких различий нет и они совпадают на 100 процентов. Заявлять об этом перед встречей, на которой должен был озвучиваться вопрос участия Арцаха в переговорах, странно и непонятно, поскольку если у вас один и тот же подход, зачем Арцаху участвовать в переговорах?» - сказал Киро Маноян.
По словам представителя АРФД, независимо от того, есть на столе переговоров документ о поэтапном урегулировании или нет, такие попытки предпринимались еще пять-шесть лет назад.
«До этого момента логика переговоров состояла в том, чтобы пакетное решение может быть поэтапным. С другой стороны, отсутствие стратегии может поставить нас под опасность. Считаю, что предстоящая война будет намного тяжелее, чем в 2016 году, поскольку Азербайджан подготовился к ней. Война неизбежна. Мы всегда должны быть готовы к ней», - заявил Киро Маноян.