Սաուդյան Արաբիայում հինգ մարդու մահապատժի կենթարկեն լրագրող Հաշուքջիի սպանության համար
Սաուդյան Արաբիայում դատարանը երկուշաբթի մահապատժի է դատապարտել հինգ մարդու, որոնք մեղավոր են ճանաչվել լրագրող Ջամալ Հաշուքջիի սպանության համար, հայտնում է «Al-Arabia»-ն՝ հղում անելով երկրի դատախազությանը:
Եվս երեքին բանտարկության են դատապարտել 24 տարի ընդհանուր տևողությամբ պատժաժամկետներով: Դատապարտվածների անունները զանգվածային լրատվամիջոցները չեն հայտնում:
Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազնի խորհրդական Սաուդ ալ Քահթանիին հետաքննության ընթացքում հարցաքննել են, բայց նրան մեղադրանքներ չեն առաջադրել: Այնուամենայնիվ, Ալ Քահթանին զրկվել Է իր պաշտոնից Խաշուքջիի սպանությունից հետո:
Լրագրող Հաշուքջին, որն աշխատում էր «The Washington Post»-ի համար, սպանվել է 2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ին՝ Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսության շենքում: Լրագրողի մարմինն այդպես էլ չի գտնվել:
Սաուդյան Արաբիայում Հաշուքջիի մահվան կապակցությամբ մեղադրանքներ են առաջադրվել 11 կասկածյալի, այդ թվում՝ հետախուզության ղեկավարի նախկին տեղակալ Ահմեդ ալ Ասիրիին:

Пять человек казнят в Саудовской Аравии за убийство журналиста Хашкаджи
Суд в Саудовской Аравии в понедельник приговорил к смертной казни пять человек, признанных виновными в убийстве журналиста Джамаля Хашкаджи, сообщает в понедельник телеканал "Аль-Арабия" со ссылкой на саудовскую прокуратуру.
Еще троих приговорили к тюремным срокам общей продолжительностью 24 года. Имена осужденных СМИ не называют.
Бывшего советника наследного принца Саудовской Аравии Сауда аль-Кахтани в ходе расследования допросили, но обвинения ему не выдвигали. Тем не менее Аль-Кахтани лишился своего поста после убийства Хашкаджи.
Суд не нашел достаточных оснований, чтобы признать виновным по этому делу бывшего замглавы саудовской разведки Ахмада аль-Асири. Его также освободили от должности вскоре после убийства Хашкаджи.
Журналист Хашкаджи, работавший на The Washington Post, был убит в здании консульства Саудовской Аравии в Стамбуле 2 октября 2018 года. Тело журналиста так и не было найдено.
В Саудовской Аравии в связи с убийством Хашкаджи были предъявлены обвинения 11 подозреваемым, в том числе, бывшему заместителю главы разведки Ахмеду аль-Асири.