Դատավոր Սամվել Ուզունյանը լքել է Հայաստանը
Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին նախագահ Սամվել Ուզունյանը հատել է ՀՀ պետական սահմանը և որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հետ զրույցում ասաց  ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
«Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից ՀՀ դատախազության ներկայացրած միջնորդությունների բավարարումից անմիջապես հետո՝ դեկտեմբերի 20-ին, երեկոյան ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնակատարի որոշմամբ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին նախագահ Սամվել Ուզունյանը գործով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, և որոշումն ուղարկվել է ՀՀ ՀՔԾ՝ նրան մեղադրանք առաջադրելու և խափանման միջոցի ընտրության հարցը լուծելու նպատակով:
Ապա դատարանը բավարարել է նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը, և Ոստիկանությանը հանձնարարվել է նրան ներկայացնել վարույթն իրականացնող մարմնին: Սակայն տվյալներ են ստացվել, որ միջնորդությունների ներկայացման և քննարկման ժամանակահատվածում Ուզունյանը լքել է ՀՀ պետական սահմանը և որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին: Դատախազության հանձնարարությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում Ուզունյանի՝ ՀՀ տարածքը լքելու հանգամանքները պարզելու և բավարար հիմքերի առկայության դեպքում քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ», - նշեց Աբրահամյանը:

Судья Самвел Узунян покинул Армению
Бывший председатель суда общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк Самвел Узунян покинул пределы Армении. Он объявлен в розыск. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян.
«Сразу после удовлетворения ходатайств, представленных Высшим судебным советом прокуратуре Армении, вечером 20-декабря  решением и. о. заместителя генерального прокурора Армении бывший председатель суда общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк Самвел Узунян по расследуемому делу был привлечен в качестве обвиняемого. Решение было направлено в ССС Армении с целью предъявления ему обвинения и решения вопроса избрания меры пресечения.
Затем суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении него ареста в качестве меры пресечения, и полиции было поручено представить его органу, осуществляющему производство. Однако были получены данные о том, что в период представления и обсуждения ходатайств Узунян покинул пределы Армении. Принято решение об объявлении его в розыск. По поручению прокуратуры предпринимаются меры для выяснения обстоятельств его выезда с территории Армении и дачи уголовно-правовой оценки при наличии достаточных оснований», - отметил Абрамян.