ԼՂ բանակցային գործընթացում ունենք մեզ համար ձեռնտու օրակարգի կորուստ. Դավիթ Շահնազարյան
ԼՂ բանակցային գործընացում ունենք շատ կարևոր, մեզ համար ձեռնտու օրակարգի կորուստ։ Այդ օրակարգը կորսված է ՀՀ իշխանությունների ջանքերով, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի համաժողովին ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրեն Դավիթ Շահնազարյանը։
«Արդյունքում այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ այսպես կոչված Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքն, ըստ էության, լեգիտիմություն է ստանում։ Այդ մասին ակնարկում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների տարբեր պաշտոնյաներ։ Սա չափազանց վտանգավոր հարց է։ Հաջորդը, նետված է մի բանաձև, որ ցանկացած կարգավորում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի համար, ինչն ամբողջությամբ հակասում է ինքնորոշման իրավունքին», - ասաց բանախոսը։
Դավիթ Շահնազարյանի խոսքով՝ ներկայումս Ադրբեջանը միջազգային հանրության կողմից ընկալվում է որպես զոհ, այդ երկիրը ստացել է փաստարկների զինանոց, որոնցով կարող է արդարացնել հերթական ռազմական հարձակումը։
«Սեղանին դրված է, այսպես կոչված, փուլային տարբերակ։ Սա ասվել է ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի կողմից։ Ի՞նչ է սա նշանակում. սա նշանակում է, որ կարգավիճակի հարցը դրվում է մի կողմ։ Բանակցությունների սեղանին դրված է շրջանների հանձնման փաստաթուղթ։ Սա բացարձակ աբսուրդ է։ Պատկերացնու՞մ եք, թե ինչ կկատարվի Արցախում։ Արդյոք արցախցին նման տենդենցների դեպքում նույնքան ամուր կմնա իր հողի վրա, ինչպես մինչև հիմա մնացել է», - հարց ուղղեց բանախոսը։

Armenia has lost a very favorable agenda in the Nagorno Karabakh conflict settlement process, former director of NSS Davit Shahnazaryan said at the conference of Voskanapat think tank.
“As a result we have a situation when the so-called Nagorno-Karabakh’s Azerbaijani community, in essence, is getting legitimacy. This is being stated by different officials of the OSCE Minsk Group co-chairing countries. It is extremely dangerous issue. The other thing is a formula that each solution must be acceptable for Armenia, Artsakh and Azerbaijan, which completely contradicts the right of self-determination of the people,” Shahnazaryan said.
He said that Azerbaijan is perceived by the international community as a victim and has gathered a package of arguments managing to justify its regular military attack.
“Stage by stage option of Karabakh conflict settlement is on the table of negotiations. This was stated by the USA and Russia. What does it mean? It means that the issue of status is put aside. Document on handing regions is on the table of negotiations. This is a complete absurd. Do you imagine what will happen in Artsakh?! Will people of Artsakh stay as firm as now in such case?” he said.