Իրանի դեսպան. Թեհրանը և Մոսկվան պետք է կտրուկ աճի հասնեն տնտեսական հարաբերություններում
Թեհրանը և Մոսկվան պետք է կտրուկ վերելք ապահովեն տնտեսական հարաբերություններում, կողմերը մեծ ներուժ ունեն, սակայն տնտեսության բնագավառում կապերը պատշաճ մակարդակի վրա չեն, հայտարարել է ՌԴ-ում Իրանի նորանշանակ դեսպան Քազեմ Ջալալին:
Քաղաքական ոլորտում Իրանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները լավ մակարդակի վրա են, ավելացրել է դեսպանը, նշելով այն ուղղությունները, որոնցում կողմերին անհրաժեշտ է ավելին անել:
«Իսկ համագործակցության մյուս ուղղությունը տնտեսական սեկտորն է: Ապրանքաշրջանառության ծավալը երկու երկրների միջև մեծ չէ՝ 2 մլրդ դոլարից պակաս: Իմ կարծիքով՝ այդ ցուցանիշն անհրաժեշտ է մեծացնել», - ասել է Ջալալին՝ РИА Новости-ին տված հարցազրույցում, նշելով, որ հարաբերությունները պետք է զարգացնել ռազմավարական ուղղություններում:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը և Իրանը մեծ ներուժ ունեն տնտեսական փոխգործակցությունը զարգացնելու համար. իր տնտեսական պահանջմունքների զգալի մասն Իրանը կարող էր բավարարել Ռուսաստանի և այդ երկրից ներմուծման հաշվին այն դեպքում, երբ Իսլամական Հանրապետությունը նույնպես առաջարկելու բան ունի իր հյուսիսային հարևանին, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական արտադրանք:
«Տնտեսական ոլորտում, կարծում եմ, անհրաժեշտ է, որ մենք ջանանք ցատկ կատարել, հատկապես հաշվի առնելով այն, որ Իրանը համաձայնագիր է ստորագրել ԵԱՏՄ-ի հետ, և այդ համաձայնագիրը վավերացված է խորհրդարանի կողմից», - ասել է դեսպանը:
Ջալալին՝ Իրանի խորհրդարանի նախկին պատգամավորը, երեքշաբթի ժամանել է Մոսկվա՝ Իրանի դեսպանի պաշտոնում փոխարինելու Մեհդի Սանայիին, որն իր երկրի շահերը ներկայացնում էր 2013 թվականից:

Посол Ирана: Тегеран и Москва должны совершить скачок в отношениях
Тегеран и Москва должны совершить скачок в экономических отношениях, стороны обладают высоким потенциалом, однако связи в экономике находятся не на должном уровне, заявил новый посол Ирана в РФ Казем Джалали.
В политической сфере отношения Ирана и России находятся на хорошем уровне, добавил посол, указав на направления, по которым сторонам необходимо сделать большее.
"Другим же направлением сотрудничества является экономический сектор. Объем товарооборота между двумя странами невелик – меньше 2 миллиардов долларов. На мой взгляд, этот показатель необходимо увеличить", - сказал Джалали в интервью РИА Новости, отметив, что отношения должны прогрессировать в направлении стратегических.
По его словам, у России и Ирана высокий потенциал для развития экономического взаимодействия: значительную часть своих экономических потребностей Иран мог бы удовлетворить за счет России и импорта из нее, в то время как ИРИ тоже есть, что предложить своему северному соседу, в том числе сельскохозяйственную продукцию.
"В экономической сфере, думаю, нам необходимо постараться совершить скачок, в особенности с учетом того, что Иран подписал соглашение с ЕАЭС, и это соглашение было ратифицировано парламентом", - сказал посол.
С учетом того, что Россия является одним из крупнейших производителей и экспортером зерновых культур, Иран мог бы быть хорошим транзитным маршрутом для экспорта российского зерна, добавил он.
Джалали, бывший депутат парламента Ирана, во вторник прибыл в Москву, сменив на должности посла Ирана Мехди Санаи, представлявшего интересы своей страны с 2013 года.