Կայացել է հայկական ԱԷԿ-ի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի համակարգող հանձնաժողովի համատեղ 10-րդ նիստը
26/12/2019 14:21
Դեկտեմբերի 26-ն Մոսկվայում կայացել է հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի համակարգող կոմիտեի համատեղ հանձնաժողովի 10-րդ նիստը: Խորհրդակցությանը մասնակցել են Հայաստանի Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարության, «Հայկական ատոմակայան» ՓԲԸ (Հայկական ԱԷԿ), «Արմատոմ» ՓԲԸ ԳՀԻ, «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի, ներառյալ՝ «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ, «Ռոսէներգատոմ կոնցեռն» ԲԸ և «Ռուստոմ-միջազգային ցանց» մասնավոր հաստատության ներկայացուցիչները:
Ռուսաստանյան պատվիրակությունը գլխավորել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման ու միջազգային բիզնեսի բաժնի տնօրեն Կիրիլ Կոմարովը, իսկ հայաստանյան պատվիրակությունը՝ Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
Ամփոփելով ընթացիկ տարվա արդյունքները, կողմերը դրական են գնահատել 2014 թվականի դեկտեմբերի 20-ից ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էնրգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների միջև համագործակցության համաձայնագրի շրջանակում: Մասնակիցներն ընդգծել են համաշխարհային փորձի առումով աշխատանքների աննախադեպ ծավալը, որը կատարվել է սեղմ ժամկետներում՝ պլանային-նախազգուշական նորոգման շրջանակում՝ առանց էներգաբլոկի շահագործումը դադարեցնելու:
2019 թվականին ՀԱԷԿ-ում կատարվել են կայանի անվտանգութան մակարդակի բարձրացման աշխատանքներ, մեքենայացված սրահի սարքավորումները համալիր փոխվել և արդիականացվել են, ավարտվել է փոփոխման և արդիականացման ենթակա համակարգերի և սարքավորումնեի նախագծումը,  տեղադրվել են անհրաժեշտ սարքավորումեր: ՀԱԷԿ-ի ներկայում իրականացվող արդիականացումը կբարձրացնի կայանի անվտանգության մակարդակը՝ միջազգային պահանջներին համապատասխան, ինչպես նաև կնպաստի աշխատանքի տնտեսմանը և արդյունավետությանը:
Նիստի մասնակիցները քննարկել են ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի 2020-2021 թվականների միջոցառումները:
Նախագծի իրագործման ընթացքում մեծ ուշադրություն է դարձվում նաև Հայաստանի ատոմային բնագավառի համար կադրերի պատրաստման գործում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև համագործակցությանը: Յուրաքանչյուր տարի հայաստանցի դիմորդների համար հատկացվում են քվոտաներ՝ ռուսաստանյան համալսարաններում, այդ թվում՝ Ռոսատոմի հիմնական ԲՈՒՀ-երում ուսանելու համար, անցկացվում են Ռոսատոմի և ՄԻՖԻ-ի օլիմպիադաներ՝ ֆիզիկայից ու մաթեմատիկայից, որոնց հաղթողներն ու մրցանակակիրները ստանում են արտոնություններ՝ ընդունվելու Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկակական համալսարաններ:
Ատոմային տեխնոլոգիաների հանրայնացման համար Հայաստանում կազմակերպվում են միջոցառումներ, որոնք հնարավորություն են տալիս ծանոթանալ մարդկանց կյանքի որակի բարձրացման նպատակով տարբեր ոլորտներում ատոմի կիրառմանը-Ատոմային տեխնոլոգիաների օրեր, Գիտության փառատոն և այլն: Այդ ամենը նպաստում է ատոմային էներգետիկայի հանրայնացմանն ու հասարակության ընկալմանը, ինչը մեծ դերակատարում ունի երկրի կյանքում:
Հայկական ԱԷԿ-ն արտադրում է երկրի ամբողջ էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 1/3-ը և ապահովում է բնակչությանն ու ձեռնարկություններին անխափան էլեկտրամատակարարմամբ՝ խելամիտ սակագներով:

Состоялось десятое заседание Совместного Координационного Комитета по проекту модернизации и продления срока эксплуатации Армянской АЭС
26 декабря в Москве состоялось десятое заседание Совместного Координационного Комитета по проекту модернизации и продления срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС. В совещании приняли участие представители Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения, ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» (Армянская АЭС), ЗАО НИИ «Арматом», Госкорпорации «Росатом», включая подразделения: АО «Русатом Сервис», АО «Концерн Росэнергоатом» и Частное учреждение «Русатом – Международная сеть».
Российскую делегацию возглавил первый заместитель генерального директора – директор блока по развитию и международному бизнесу Госкорпорации «Росатом» Кирилл Комаров, армянскую – заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Акоб Вардянян.
Подводя итоги текущего года, армянская и российская стороны положительно оценили результаты выполненных работ в рамках Соглашения между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Армения о сотрудничестве в продлении срока эксплуатации энергоблока № 2 Армянской атомной электростанции от 20 декабря 2014 г. Стороны отметили беспрецедентный для мировой практики объем работ, выполненных в сжатые сроки в рамках проведения планово-предупредительного ремонта без остановки эксплуатации энергоблока.
В 2019 году на ААЭС были выполнены работы по повышению безопасности ААЭС, проведена комплексная модернизация и замена оборудования в машинном зале, завершено проектирование систем и оборудования, подлежащих модернизации и замене, поставлено необходимое оборудование. Проводимая сейчас модернизация станции поднимет уровень ее безопасности в соответствие с международными требованиями, а также повысит эффективность и экономичность работы.
Участники заседания обсудили план мероприятий для выполнения работ по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС на 2020-2021гг.
При реализации проекта большое внимание уделяется также сотрудничеству России и Армении при подготовке кадров для атомной отрасли Армении. Ежегодно для абитуриентов из Армении выделяются квоты на обучение в российских университетах, в том числе и «опорных» вузах Росатома, проводятся Олимпиады Росатома и МИФИ по физике и математике, победители и призеры которых получают льготы для поступления в ведущие технические университеты России.
Для популяризации атомных технологий в Армении организуются мероприятия, которые дают возможность познакомится с применением атома в различных сферах с целью повышения качества жизни людей: Дни атомных технологий, Фестиваль науки и другие. Все это способствуют формированию общественной приемлемости и популяризации атомной энергетики, которая играет большую роль в жизни страны. Армянская АЭС производит более трети всей электроэнергии, вырабатываемой в Армении, и обеспечивает население и предприятия бесперебойной поставкой электричества по разумным тарифам.