Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքը
26/12/2019 12:04
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը դեկտեմբերի 26-ին ստորագրել է` «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքը:
Նշենք, որ Ազգային ժողովում օրենքը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել էր դեկտեմբերի 11-ին: Նախագծին դեմ էին քվեակել ընդդիմադիր խմբակցությունները:
Օրենքով նախատեսվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորի կարգավիճակում իր պաշտոնավարումը շարունակած դատավորի կողմից մինչև 2020 թվականի հունվարի 31-ը հրաժարական ներկայացնելու դեպքում նրա լիազորությունները դադարելուց հետո` մինչև իր համար Սահմանադրությամբ սահմանված պաշտոնավարման տարիքը լրանալը տրամադրել նրան կենսաթոշակ` հրաժարական ներկայացնելու օրվա դրությամբ հաշվարկված աշխատավարձի չափով:

Армен Саркисян подписал поправки в закон «О Конституционном суде»
Президент Армении Армен Саркисян 26 декабря подписал ряд законов, включая резонансный закон о внесении поправок в конституционный закон «О Конституционном суде».
Отметим, что в Национальном Собрании закон был принят во втором чтении и окончательно 11 декабря. Оппозиционные фракции парламента проголосовали против проекта.
Как сообщает пресс-службе президента, Армен Саркисян подписал в частности поправки в законы Армении «O статусе воинских частей и военных учреждений», «О статусе воинской службы и военнослужащего», «О банкротстве», «О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей», в УК Армении, в Гражданский кодекс республики и т.д.