ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հանդիպել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 26-ին հանդիպել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ:
ԱԺ նախագահն ու օմբուդսմենն ամփոփել են անցնող տարին: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ազգային ժողովի եւ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի համագործակցությունն առավել քան ստացված է 2019 թվականին: Այս համատեքստում նա խորհրդանշական է համարել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հոբելյանական՝ 15-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված միջազգային համաժողովի անցկացումը խորհրդարանի հարկի տակ, որին մասնակցում էին մեծ թվով հյուրեր Հայաստանից եւ արտասահմանյան գործընկերների շրջանակից:
Արման Թաթոյանը կարեւորել է Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ այն ստացված է եւ գնալով զարգանում է: Նա շնորհակալություն է հայտնել Արարատ Միրզոյանին՝ աջակցության ու համագործակցության համար եւ ընդգծել, որ ՄԻՊ 15-ամյակի առթիվ կազմակերպված միջոցառումն առանց Ազգային ժողովի թերեւս հնարավոր չէր լինի այդպիսի բարձր մակարդակով իրականացնել: Թաթոյանն ընդգծել է, որ միջազգային գործընկերները շատ տպավորվել են այդ միջոցառումից, Ազգային ժողովի եւ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության ուշադրությունից, տված ուղերձներից ու քաղաքական կամքից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաեւ կարեւորել է օրենսդրական նախագծերի հետ կապված համատեղ աշխատանքները, առանձին պատգամավորների եւ խորհրդարանական հանձնաժողովների հետ համագործակցությունը, ազատությունից զրկման վայրեր պատգամավորների այցերից առաջ եւ հետո ինֆորմացիայի փոխանակումն ու խնդիրներով համատեղ զբաղվելը:
«Ուզում եմ մեծ երախտագիտությամբ նշել, որ մեր համատեղ աշխատանքը նպաստում է խնդիրների լուծմանը», - ասել է Արման Թաթոյանը:

Спикер парламента встретился с Защитником прав человека
Председатель Национального Собрания  Арарат Мирзоян встретился с Защитником прав человека Арманом Татояном, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер парламента и омбудсмен обобщили завершающийся год. Арарат Мирзоян подчеркнул, что сотрудничество парламента и офиса  Защитника прав человека в 2019 г. оказалось более чем успешным. В этом контексте он охарактеризовал символичным проведение в стенах Национального Собрания юбилейной международной конференции в связи с 15-летием офиса омбудсмена, в которой участвовали гости из Армении и ряд иностранных партнеров.
Арман Татоян подчеркнул успешное и все более развивающееся сотрудничество с парламентом. Он поблагодарил А.Мирзояна за содействие и сотрудничество, отметив, что мероприятие к 15-летию офиса омбудсмена на столь высоком уровне невозможно было осуществить без поддержки Национального Собрания. Защитник прав человека отметил, что иностранные коллеги были весьма впечатлены мероприятием, а также вниманием, месседжами и политической волей руководства парламента и Армении.
Омбудсмен также подчеркнул совместную работу по законодательным проектам, сотрудничество  с отдельными депутатами и парламентскими комиссиями, обмен информацией по посещаемым депутатами местам заключения и т.д.
«С огромной признательностью хотел бы отметить, что наша совместная работа способствует решению проблем», - подчеркнул А.Татоян.