Պետության կառավարումը ավելի լուրջ վերաբերմունքի է արժանի. Խոսրով Հարությունյան
Համաձայնեք, որ Պետության կառավարումը ավելի լուրջ վերաբերմունքի է արժանի, Facebook-յան իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ նախկին վարչապետ, քաղաքական գործիչ Խոսրով Հարությունյանը:
«Երեկ լրահոսում աչքովս ընկավ մի տեղեկատվություն: Օրեր առաջ Վարչապետ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրառումով ավետել էր այն մասին, որ Հայաստանին հաջողվել է 2019 թվականի արդյունքներով՝ 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով անցնել Վրաստանին: Ես ծանոթացա նաև այս տեղեկատվությանը Վարչապետ Բագրատյանի վիճակագրական տվյալներով փաստարկված արձագանքին, ինչն անշուշտ համոզիչ էր:
Սակայն տնտեսության ‹‹իրական›› վիճակին վերաբերող, ակնհայտ, քարոզչական նպատակ հետապնդող այդ հաղորդումը ինձ մտահոգեց այն պատճառով, որ նման տեղեկատվություններն, այն էլ Վարչապետի կողմից հեղինակած, չեն սպառվում միայն ներքին շուկայում, այլ դառնում են երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, ինչպես նաև մեր հարևան երկրների ԶԼՄ-ների ու վերլուծաբանների ուսումնասիրության առարկան: Եվ եթե այդ տեղեկատվությունները թերի են կամ ոչ լիարժեք, ապա նպաստում են օտարների մոտ մեր մասին ‹‹անլուրջ պետության›› տպավորության ձևավորմանը:
Լավ, նման տեղեկատվությունը Վարչապետի ֆեյսբուքյան էջում հայտնվելուց առաջ, մի՞թե չի ենթարկվում Վարչապետի խորհրդականների կամ համապատասխան գերատեսչությունների մասնագիտական գնահատմանը:
Մի՞թե այդ մարդկանց (այդ թվում նաև Վարչապետին) հայտնի չէ այն պարզ տնտեսագիտական թեզը, որ 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշը կարող է փաստել տնտեսության իրական զարգացում և աճ միայն այն դեպքում, երբ դրան զուգահեռ արձանագրվում է բնակչության թվաքանակի աճ և տնտեսության կառուցվածքային փոփոխություններ:
Մինչդեռ նույն պաշտոնական վիճակագրությունը արձանագրում է 2019թ Հայաստանի բնակչության թվաքանակի նվազում (եթե 2018-ին այդ ցուցանիշը նվազել էր 7200-ով, ապա 2019-ին նվազումը գնահատվում է շուրջ 12000): Ավելին, մեր տնտեսությունը չի արձանագրել նաև կառուցվածքային փոփոխություններ՝ ի օգուտ ավելացված արժեք ստեղծող ոլորտների: Մասնավորապես, մեր տնտեսության (այդ թվում նաև արտահանման ծավալներում) լոկոմոտիվը շարունակում է մնալ հանքարադյունահանումը, մինչդեռ արդյունաբերության ոլորտում վերջին ամիսներին արձանագրվել է յուրաքանչյուր նախորդ ամսվա նկատմամբ աճի տեմպի նվազում:
Այսինքն, եթե նույնիսկ արձանագրվել է ՀՆԱ-ի աճ, այդ թվում 1 շնչի կտրվածքով, ապա նման պարագաներում ներկայացնել այն որպես տնտեսության իրական զարգացումը բնութագրող ցուցանիշ՝ առնվազն կոռեկտ չէ:
Եվ ընդհանրապես վաղուց նկատելի է տնտեսության ոլորտում (ի դեպ ոչ միայն տնտեսության մեջ) իշխանության ներկայացուցիչների կողմից ‹‹ցանկալին որպես իրողություն›› ներկայացնելու ոչ խոստումնալից պրակտիկան:
Ստեղծվում է տպավորություն, որ Կառավարությունում համոզված են, որ մեր հանրությունը զրկված է մտածելու կամ վերլուծելու տարրական կարողություններից: Երևի հենց նման համոզվածությամբ էր պայմանավորված այն, որ Փարիզում Վարչապետը հայտարարեց, որ այսօր Հայաստանում արտագաղթի միտումները նվազել են 90% (ինչը, կարծես, զարմացրեց նաև Վարչապետի տիկնոջը):
Դժվար է կռահել թե ինչ հիմքով էր այդ հայտարարությունն արվում այն դեպքում, երբ 2019թ հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ ԱՄՆ գրին քարտ ստանալու համար դիմում ներկայացրել էին շուրջ 260 հազար ՀՀ քաղաքացիներ, այդ թիվը 2018թ կազմել էր 78 հազար, իսկ 2017-ի՝ 67 հազար: Մի՞թե նման վիճակագրությունը հիմք է տալիս պնդելու արտագաղթի միտումների նվազման մասին:
Բայց չէ՞ որ այս ամենը, Վարչապետից դուրս եկած ցանկացած վիճակագրական տվյալ, Վարչապետի ցանկացած մեկնաբանություն հայտնվում է մեր ‹‹բարեկամների›› և միջազգային կառույցների վերլուծաբանների ‹‹համակարգիչներում››: Այս ամենը, իրոք, մտահոգվելու տեղիք է տալիս:
Համաձայնեք, որ պետության կառավարումը ավելի լուրջ վերաբերմունքի է արժանի»,- գրել է Խոսրով Հարությունյանը:

Управление государством требует более серьезного отношения – Хосров Арутюнян
Согласитесь, что управление государством требует более серьезного отношения, написал на своей странице в Facebook бывший премьер-министр Армении, политический деятель  Хосров Арутюнян.
«Несколько дней назад премьер-министр Пашинян сообщил на своей странице в Facebook о том, что по итогам 2019 года Армении удалось по показателю ВВП на душу населения опередить Грузию. Я ознакомился также с обоснованной статистическими данными реакцией экс-премьера Гранта Багратяна, которая, несомненно, убедительна.
Однако, касающееся "реального" состояния экономики, преследующее явно пропагандистскую цель это сообщение обеспокоило меня по той причине, что подобные сведения, причем под авторством премьер-министра, используются не только на внутреннем рынке, но и становятся предметом изучения аккредитованных в стране дипломатических представительств, а также СМИ и аналитиков соседних стран. И если эти сведения недостаточные или неполноценные, то способствуют формированию о нас у посторонних впечатления «несерьезного государства».
Ладно, неужели до появления подобного сообщения на странице премьера в Facebook не подвергается профессиональной оценке советников премьер-министра или соответствующих ведомств?
Неужели этим людям (в том числе и премьер-министру) не известен тот простой экономический тезис, что показатель ВВП на душу населения может констатировать реальное развитие и рост экономики лишь в том случае, когда параллельно с этим регистрируется рост численности населения и структурные изменения в экономике.
В то время как та же статистика констатирует, что в 2019 году численность населения Армении сократилась (если в 2018 году этот показатель сократился на 7200, то в 2019 году – на 12000). Более того, в нашей экономике также не зафиксировано структурных изменений в пользу создающих дополнительных доход отраслей. В частности, локомотивом нашей экономики (в том числе в объемах экспорта) продолжает оставаться горнодобывающая промышленность, в то время как по сравнению с каждым предыдущим месяцем в последние месяцы зафиксирован спад роста в сфере промышленности.
То есть, если даже зафиксирован рост ВВП, в том числе на душу населения, то представлять в подобных условиях это как показатель, характеризующий реальное развитие экономики, как минимум, некорректно.
И в целом, в экономической сфере (и не только в экономике) давно наблюдается не многообещающая практика представителей власти выдавать "желаемое за действительное".
Создается впечатление, будто в правительстве уверены, что наше общество лишено элементарной способности думать или анализировать. Наверное, именно такой уверенностью обусловлено то, что в Париже премьер-министр заявил о том, что сегодня в Армении тенденции миграции снизились на 90% (что удивило также супругу премьера).
Сложно предугадать на каком основании делается такое заявление, когда по состоянию на 1 октября 2019 года заявки на получение Green Card США подали около 260 тысяч граждан Армении, эта цифра в 2018 году составляла 78 тысяч, а в 2017 году – 67 тысяч. Неужели подобная статистика дает основание для утверждения о снижении тенденции к миграции?
Но ведь все это, любое опубликованное премьер-министром статистическое данное, озвученный комментарий оказывается в "компьютерах" наших "друзей" и аналитиков международных структур. Все это действительно дает повод для беспокойства.
Согласитесь что управление государством достойно более серьезного отношения»,- написал Хосров Арутюнян.