2019-ին Հայաստանում գրանցվել է բնակչության ամենացածր թիվը. Hetq
2019 թվականին արձանագրվել է նորանկախ Հայաստանի բնակչության ամենացածր թիվը՝ 2 մլն 965 հազար մարդ։ Սա Ազգային վիճակագրական կոմիտեի՝ Հայաստանի ժողովրդագրական ժողովածուի վերջին տվյալն է, գրում է Hetq.am-ը։
Կոմիտեն հրապարակել է հանրապետության բնակչության թվաքանակը 1990 թվականից սկսած։ Տվյալների ուսումնասիրությունից պարզվում է, որ 1992-ից սկսած՝ բնակչության թիվը սկսել է նվազել։ Սակայն, բնակչությանամենացածր թվաքանակը հաշվառվել է 2019 թվականին։
Եթե 1992-ին, ԱՎԿ-ի տվյալներով, Հայաստանում հաշվառված է եղել 3 մլն 633 հազար մարդ, ապա 2019-ին այս թիվը նվազել է 668 000-ով։

В 2019 году в Армении зарегистрирован самый низкий показатель численности населения – Hetq
В 2019 году был зарегистрирован самый низкий показатель численности населения  независимой Армения – 2 млн. 965 тысяч человек. Это последние опубликованные Статистическим комитетом Армении демографические данные, пишет Hetq.am.
Статистический комитет опубликовал показатели численность населения республики, начиная с 1990 года. Из представленных данных выясняется, что численность населения начала сокращаться с 1992 года. Однако самый низкий показатель зарегистрирован в 2019 году.
Согласно данным Статистического комитета, если в 1992 году в Армении было зарегистрировано 3 млн. 633 тысяч человек, то в 2019 году этот показатель сократился на 668 000.