Նոր Զելանդիան կօգնի Ավստրալիային մարել անտառային հրդեհները
Նոր Զելանդիայից մասնագետները մեկնել են Ավստրալիա՝ անտառային հրդեհները մարելու համար, ասվում է երկրի պաշտպանական ուժերի կայքում:
Նշվում է, որ Նոր Զելանդիան արդեն ուղարկել է Թագավորական օդուժի ուղղաթիռ՝ կրակի դեմ պայքարելու համար, և առաջիկա երկու օրերին կուղարկի ևս երկու NH90 ուղղաթիռ:
«Նոր Զելանդիայի Թագավորական օդուժի երեք NH90 ուղղաթիռներից առաջինը և դրա անձնակազմն այսօր մեկնել են Նոր Հարավային Ուելս նահանգի Նաուրա քաղաք՝ օգնելու ավստրալական պաշտպանական ուժերին հրդեհների դեմ պայքարում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավստրալիայում, բնական հրդեհների հետևանքով միլիոնավոր հեկտար տարածքներ արդեն այրվել են, անցած ամիսների ընթացքում զոհվել է 17 մարդ, ավերվել են հազարավոր տներ: Սիդնեյի համալսարանի գնահատմամբ՝ ավելի քան 1 միլիարդ կենդանի է ոչնչացվել:

Новая Зеландия поможет Австралии в тушении лесных пожаров
Специалисты из Новой Зеландии направлены в Австралию для тушения лесных пожаров, сообщается на сайте сил обороны страны.
Отмечается, что на борьбу с огнем Новая Зеландия уже направила вертолет королевских ВВС, а в ближайшие два дня направит еще два вертолета NH90.
"Первый из трех вертолетов NH90 королевских ВВС Новой Зеландии и его экипаж отправился сегодня в (город) Наура, штат Новый Южный Уэльс, чтобы помочь силам обороны Австралии бороться с австралийскими пожарами", - говорится в сообщении.
В Австралии в результате природных пожаров выгорели уже миллионы гектаров земли, огонь за последние месяцы унес жизни 17 человек, уничтожил тысячу домов. По оценкам университета Сиднея, погибли более 1 миллиарда животных.