Բողոքելու ենք, որ, ի վերջո, Ռազմիկ Աբրահամյանը կալանավորվի. ապօրինի որդեգրման ճանապարհով երեխաներին կորցրած մայրերը բողոքի ցույց են իրականացնում
10/01/2020 11:32
Դատախազության դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում ապօրինի որդեգրման ճանապարհով երեխաներին կորցրած մայրերը:
«Հայ Մայրեր» հասարակական շարժման հիմնադիր Հայկուհի Խաչատրյանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ իրենց պահանջը մեկն է՝ Ռազմիկ Աբրահամյանի կալանավորումը:
«Սեպտեմբերի 24-ին առևանգել են իմ երեխային: Մինչ օրս տեղեկություն չունեմ, թե որտեղ է իմ երեխան, քննություն է ընթանում, բայց ոչ մի բան էլ չի պարզվում, ոչ ոք տեղում չէ: Այստեղ բողոքելու ենք, որ, ի վերջո, Ռազմիկ Աբրահամյանը կալանավորվի: Եկել ենք դատախազության շենքի դիմաց, որպեսզի դատախազը մեզ պարզաբանումներ տա: Ինչի՞ համար է բա ստացել այս կոչումը, եթե մեր դատաիրավաական համակարգը նման փլուզման վիճակում է», - ասաց Հայկուհի Խաչատրյանը:
Նա նշեց, որ Աբրահամյանն իր ծննդաբերության ամբողջ ընթացքում ներկա է եղել, մինչդեռ հետո փորձել է կաշառել իրեն՝ առաջարկելով 1 մլն դրամ:
«Նպատակը մեզ լռեցնելն էր: Երբ ուսումնասիրում եմ մյուսների գործերը, նրանց էլ են 1 մլն առաջարկել ու ասել՝ գնացեք տուն», - ասաց Խաչատրյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ երեխաների ապօրինի որդեգրման գործով ձերբակալվել է «Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ » ՓԲ ընկերության տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, սակայն, որոշել էր մինչև նախաքննության ավարտը Աբրահամայանին թողնել ազատության մեջ՝ մերժելով նախաքննության մարմնի կալանքի միջնորդությունը:

Mothers of newborns who became victims of director of maternity house Razmik Abrahamyan and lost their babies gathered in front of Prosecutor General’s office demanding Abrahamyan’s arrest.
Founder of Armenian Mothers NGO Haykuhi Khachatryan told the reporters their only demand is the arrest of Razmik Abrahamyan.
“On September 24 my child was abducted. Till now I have no information where my baby is. Examination is underway but nothing new is being revealed. Now we have gathered to demand Abrahamyan’s arrest and get explanations,” Khachatryan said.
She said Abrahamyan was present throughout the whole labor process and then even offered her a bribe of 1 million AMD.
“He wanted us keep silence. While studying the cases of the others, I have revealed that the others as well were offered 1 million AMD,” she said.
It has been reported earlier that director of  Reproductive Health, Perinatology, Obstetrics and Gynecology Republican Institute company Razmik Abrahamyan was arrested in the sidelines of the criminal case relating to the illegal adoption of newborns by foreigners.
Yerevan court of general jurisdiction ruled Abrahamyan’s release from custody until the end of preliminary examination and denied the petition of the preliminary investigation body.