Բողոքելու ենք, որ, ի վերջո, Ռազմիկ Աբրահամյանը կալանավորվի. ապօրինի որդեգրման ճանապարհով երեխաներին կորցրած մայրերը բողոքի ցույց են իրականացնում
10/01/2020 11:32
Դատախազության դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում ապօրինի որդեգրման ճանապարհով երեխաներին կորցրած մայրերը:
«Հայ Մայրեր» հասարակական շարժման հիմնադիր Հայկուհի Խաչատրյանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ իրենց պահանջը մեկն է՝ Ռազմիկ Աբրահամյանի կալանավորումը:
«Սեպտեմբերի 24-ին առևանգել են իմ երեխային: Մինչ օրս տեղեկություն չունեմ, թե որտեղ է իմ երեխան, քննություն է ընթանում, բայց ոչ մի բան էլ չի պարզվում, ոչ ոք տեղում չէ: Այստեղ բողոքելու ենք, որ, ի վերջո, Ռազմիկ Աբրահամյանը կալանավորվի: Եկել ենք դատախազության շենքի դիմաց, որպեսզի դատախազը մեզ պարզաբանումներ տա: Ինչի՞ համար է բա ստացել այս կոչումը, եթե մեր դատաիրավաական համակարգը նման փլուզման վիճակում է», - ասաց Հայկուհի Խաչատրյանը:
Նա նշեց, որ Աբրահամյանն իր ծննդաբերության ամբողջ ընթացքում ներկա է եղել, մինչդեռ հետո փորձել է կաշառել իրեն՝ առաջարկելով 1 մլն դրամ:
«Նպատակը մեզ լռեցնելն էր: Երբ ուսումնասիրում եմ մյուսների գործերը, նրանց էլ են 1 մլն առաջարկել ու ասել՝ գնացեք տուն», - ասաց Խաչատրյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ երեխաների ապօրինի որդեգրման գործով ձերբակալվել է «Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ » ՓԲ ընկերության տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, սակայն, որոշել էր մինչև նախաքննության ավարտը Աբրահամայանին թողնել ազատության մեջ՝ մերժելով նախաքննության մարմնի կալանքի միջնորդությունը:

Мы требуем арестовать Размика Абрамяна – матери незаконно усыновленных детей проводят акцию протеста перед прокуратурой
10/01/2020 13:00
Сегодня перед зданием генеральной прокуратуры Армении проводят акцию протеста матери, которые были разлучены со своими детьми вследствие незаконного усыновления.
Учредитель общественной организации «Армянские матери» Айкуи Хачатрян сообщила журналистам, что у них есть лишь одно требование – арестовать Размика Абрамяна.
«Моего ребенка похитили24 сентября. У меня до сих пор нет сведений о нем, идет расследование, но ничего не выясняется, никто не находится на своем месте. Мы проводим здесь акцию протеста, чтобы Размик Абрамян был наконец арестован. Пришли к зданию генпрокуратуры, чтобы генпрокурор дал нам объяснение. За что он получил это звание, если наша судебно-правовая система в таком разваленном состоянии?», - сказала Айкуи Хачатрян.
Она отметила, что Размик Абрамян присутствовал во время ее родов, а потом пытался дать ей взятку, предложил 1 млн. драмов.
«Цель в том, чтобы заставить нас замолчать. Когда я изучаю дела других, то им тоже предложили 1 млн. драмов и сказали: идите домой», - заявила Хачатрян.
Ранее сообщалось, что директор ЗАО «Республиканский институт репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии» Размик Абрамян задержан в рамках расследуемого в Следственном комитете уголовного дела по факту случаев незаконного усыновления.
Однако суд общей юрисдикции Еревана принял решение оставить на свободе Размика Абрамяна до завершения предварительного следствия, отклонив ходатайство следственного органа о его аресте.