Օմանի սուլթան Քաբոուս բեն Սայիդը մահացել է
Օմանի սուլթանը՝ Քաբոուս բեն Սայիդ ալ Սայիդը, երկարատև հիվանդությունից հետո 79 տարեկանում մահացել է: Այս մասին շաբաթ հաղորդել է Օմանի պետական  լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով պետության ղեկավարի աշխատակազմին:
Սուլթան Քաբոյի մահվան կապակցությամբ երկրում հայտարարվել է եռօրյա սուգ, 40 օրով իջեցվել են պետական դրոշները:
2015 թվականից Օման ղեկավարը հիվանդացել է քաղցկեղով, իսկ վերջերս ԶԼՄ-ներում ավելի քան մեկ անգամ հայտնվում էին տեղեկություններ նրա առողջության վատթարացման մասին: Դեկտեմբերի վերջին, Սուլթանի գրասենյակը հայտնել էր, որ պետության ղեկավարը շարունակելու է բուժումը բելգիական կլինիկայից հայրենիք վերադառնալուց հետո:
Քաբուսն իշխանության է եկել 1970-ին, երբ բրիտանական խորհրդականների աջակցությամբ նա իրականացրեց անարյուն հեղաշրջում, որի արդյունքում նրա հայրը հրաժարվեց գահից:

Sultan Qaboos of Oman dies aged 79
Sultan Qaboos bin Said Al Said of Oman, the Arab world's longest-serving ruler, has died aged 79, BBC reports.
"With great sorrow and deep sadness... the royal court mourns His Majesty Sultan Qaboos bin Said, who passed away on Friday," a court statement said.
Last month he returned home after undergoing medical checks and treatment in Belgium. There were reports he was suffering from cancer.
Sultan Qaboos was unmarried and had no heir or designated successor.
Three days of national mourning have been declared.
The sultan deposed his father in a bloodless coup with British support in 1970. Using its oil wealth, he then set Oman on a path to development.
According to the sultanate's Basic Statute, the Royal Family Council - comprising about 50 male members - should choose a new sultan within three days of the throne falling vacant.