Օմանի սուլթան Քաբոուս բեն Սայիդը մահացել է
Օմանի սուլթանը՝ Քաբոուս բեն Սայիդ ալ Սայիդը, երկարատև հիվանդությունից հետո 79 տարեկանում մահացել է: Այս մասին շաբաթ հաղորդել է Օմանի պետական  լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով պետության ղեկավարի աշխատակազմին:
Սուլթան Քաբոյի մահվան կապակցությամբ երկրում հայտարարվել է եռօրյա սուգ, 40 օրով իջեցվել են պետական դրոշները:
2015 թվականից Օման ղեկավարը հիվանդացել է քաղցկեղով, իսկ վերջերս ԶԼՄ-ներում ավելի քան մեկ անգամ հայտնվում էին տեղեկություններ նրա առողջության վատթարացման մասին: Դեկտեմբերի վերջին, Սուլթանի գրասենյակը հայտնել էր, որ պետության ղեկավարը շարունակելու է բուժումը բելգիական կլինիկայից հայրենիք վերադառնալուց հետո:
Քաբուսն իշխանության է եկել 1970-ին, երբ բրիտանական խորհրդականների աջակցությամբ նա իրականացրեց անարյուն հեղաշրջում, որի արդյունքում նրա հայրը հրաժարվեց գահից:

Умер султан Омана Кабус бен Саид
Султан Омана Кабус бен Саид Аль Саид умер в возрасте 79 лет после продолжительной болезни. Об этом сообщило в субботу государственное Информационное агентство Омана со ссылкой на канцелярию главы государства.
В связи со смертью султана Кабуса в стране объявлен трехдневный траур, на 40 дней приспущены государственные флаги.
С 2015 года правитель Омана был болен раком, и в последнее время в СМИ не раз появлялась информация об ухудшении состояния его здоровья. В конце декабря канцелярия султана сообщила, что глава государства продолжает лечение после возвращения на родину из бельгийской клиники.
Кабус пришел к власти в 1970 году, когда при поддержке британских советников совершил бескровный переворот, в результате которого его отец отрекся от престола.