1 շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշով ՀՀ-ն 2019-ին Վրաստանից չի անցել. 2005-2009 թթ. ՀՀ-ն Վրաստանից առաջ էր. Բագրատյան
11/01/2020 11:47
Տնտեսագետ, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը ֆեյսբուքյան գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, Հայաստանում 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշն առաջ է անցել Վրաստանից, իսկ 2020 թվականին առաջ կանցնի Ադրբեջանից.
«Վրաստանի նախկին նախագահ Մ.Սահակաշվիլին, արձագանքելով Ն.Փաշինյանի 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ հայտարարությանը նշել է. Տիգրան Մեծի ժամանակներից նման բան չէր եղել։
Նախ, ինչպես ավելի վաղ նշել էի, 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշով ՀՀ-ն 2019-ին Վրաստանից չի անցել։ Ավելին, 2005-2009 թթ, երբ ՄՍ-ն ղեկավարում էր Վրաստանը, ՀՀ-ն Վրաստանից առաջ էր։ Երկրորդ, բարեբախտաբար մեր թիմն ունի ՀՀ 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ պատմական գնահատականներ։ Մեր ուսումնասիրության արդյունքում պարզել ենք, որ մ.թ. 4-5 դարերում, ՀՀ-ն ներկա գներով 1 շնչի հաշվով ունեցել է 1.0-1.2 հազ դոլար։ Երկիրը կուշտ էր, երանելի։ Վրաստանն այդ ժամանակ ավելի քան 2 անգամ զիջում էր ՀՀ ցուցանիշին և գտնվում էր առևտրական բանուկ ճանապարհներից հեռու։
Մենք աշխարհի 5 լավագույն երկրների ցանկում էինք։ Լավ կյանքը և ՀԱԵ-ու կողմից սահմանած հարկերը, ավաղ, 5-րդ դարի սկզբին պատրանք ստեղծեցին, թե պետություն պետք չէ, ՀԱԵ-ն բավական է։ Արդեն 5-րդ դարում տնտեսական ակտիվությունն անիմաստ դարձավ։ 6-րդ դարի սկզբին վրացական եկեղեցին առանձնացավ հայկականից։ Վրաստանը սկսեց տնտեսապես ծաղկել։ Դատապարտված էինք ինքնաոչնչացման եթե արաբները մեզ չգրավեին։ Նրանց կողմից սահմանած փողային հարկը, հողը վարձակալությամբ մանր տնտեսություններին հանձնելը խրախուսեցին ապրանքա-դրամական հարաբերությունները։ Արդյունքում 9-րդ դարի վերջում հայկական պետականությունը վերականգնվեց։
Դժբախտաբար սա չբերեց երկարատև արդյունքի հողի պետականացման և ապա աստիճանաբար ՀԱԵ-ին հանձնելու պատճառով։ Թուլացած տնտեսությունն էր պատճառը, որ 6 մլն-ոց պետությունը չկարողացավ դիմադրել Տուղրիլի և Ալփարսլանի բանակներին։
Այնուամնայնիվ, Բագրատունյաց Հայաստանը սկզբում 1.5 անգամ Վրաստանից լավ էր ապրում։ Ինչ վերաբերում է Կիլիկիային, որտեղ հողի մասնավոր սեփականություն կար, ապա այնտեղ կյանքը մի քանի անգամ ավելի բարեկեցիկ էր, քան Հայքը կամ Վրաստանը։ Սկսած Թամար թագուհու ժամանակաշրջանից մինչև ԽՍՀՄ 70-ական թվականները Հայաստանը շատ վատ էր Վրաստանից։ Բայց ահա խորհրդային Հայաստանը անցյալ դարի 70-ականների վերջում կրկին անցավ Վրաստանից։

Армения в 2019 году не обходила Грузию по ВВП на душу населения, Армения опережала Грузию в 2005-2009гг. – Грант Багратян
11/01/2020 13:45
Экономист, бывший премьер-министр Армении, Грант Багратян опубликовал запись на своей странице в Facebook, обратившись к заявлению премьер-министра Никола Пашиняна о том, что по итогам 2019 года Армения обогнала Грузию по ВВП на душу населения, а в 2020 году обгонит Азербайджан.
«Бывший президент Грузии М.Саакашвили, прокомментировав заявление Н.Пашиняна о выпадающем на душу населения ВВП, отметил, что подобного не было со времен Тиграна Великого.
Во-первых, как я отмечал ранее, Армения в 2019 году не обходила Грузию по ВВП на душу населения. Более того, в 2005-2009гг., когда Грузией руководил МС, Армения опережала Грузию. Во-вторых, к счастью, у нашей команды есть исторические оценки ВВП на душу населения. В результате нашего изучения выяснилось, что в 4-5 веках до нашей эры Армения, по нынешним ценам, имела ВВП на душу населения 1.0-1.2 тысяч долларов. Страна была сытой, счастливой. Грузия в это время уступала более чем в 2 раза показателю Армении и находилась далеко от оживленных торговых путей.
Мы были в списке 5 лучших стран мира. Хорошая жизнь и установленные со стороны ААЦ налоги, к сожалению, создали в начале 5 века иллюзию того, что государство не нужно, достаточно ААЦ. Уже в 5 веке экономическая активность стала бессмысленной. В начале 6 века грузинская церковь отделилась от армянской. Грузия начала экономически процветать. Мы были осуждены на самоуничтожение, если бы арабы не завоевали нас. Установленный ими денежный налог, передача земли в аренду малым хозяйствам поощрили денежно-торговые отношения. В результате в конце 9 века армянская государственность восстановилась.
К сожалению, это не привело к долгосрочному результату из-за национализации земли и затем постепенной передачи ААЦ. Ослабленная экономика стала причиной того, что в 6-миллионное государство не смогло противостоять армиям Тугрила и Арпарслана.
Тем не менее, Багратидская Армения вначале жила 1.5 раза лучше Грузии. Что касается Киликии, где существовала частная собственность на землю, то жизнь здесь была в несколько раз более благосостоятельной, чем в Аайке и Грузии.  Начиная со времен царицы Тамары и до 70-х годов СССР, Армения отставала от Грузии. А вот в конце 70-х годов прошлого века Советская Армения опять опередила Грузию.