«Մեդիա պաշտպան»-ի կոչն՝ իշխանություններին. Ֆեյքերի դեմ պայքարից զատ, նաև պայքարեք ապօրինի ինֆորմացիա հավաքելու և խոսքի ազատության դեմ ոտնձգությունների դեմ
13/01/2020 11:31
Փորձել են կոտրել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների ֆեյսբուքյան էջերը, սրա վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը։
«Հունվարի 12֊ին Armtimes.com-ում հոդված հրապարակվեց, որում քրեական հեղինակության և նախկին ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հետ համագործակցության մեջ մեղադրվում էր հայկական լրատվական կայքերից մեկի գլխավոր խմբագիրը։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը տեղեկացավ, որ politik.am կայքի գլխավոր խմբագիր Բորիս Մուրազին հայտարարել է, որ նշված հոդվածում, որպես կայքի խմբագիր, իրեն են նկատի ունեցել։ Նրա ֆեյսբուքյան էջ են փորձել մուտք գործել։ Նա տեղեկացրեց, որ օրերս իրեն գրել է Կառավարությանն առնթեր Տեղեկատվական ՊՈԱԿ֊ի աշխատակիցներից մեկը։ ՊՈԱԿ֊ի տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը հանդիպել է խմբագրի հարազատներից մեկին և փորձել ինֆորմացիա հավաքել։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը տեղկացավ նաև, որ AntiFake.am լրատվականի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը նույնպես հայտարարել է, որ իր Ֆեյսբուքյան էջ են մուտք են գործել։ Խմբագիրները մեղադրում են վարչապետին և նշում են, որ վերջինիս հրահանգով են այդ գործողությունները կատարվել։
Ֆեյսբուքյան էջ մուտք գործելու մասին գրառում էին արել նաև Հանրային հեռուստաընկերության լրագրող Գևորգ Թոսունյանը և 5-րդ ալիք-ի հաղորդավար Ագնեսա Խամոյանը։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հիշեցնում է, որ օրերս DDoS հարձակում էր տեղի ունեցել ArmLur.am լրատվականի վրա։
Նշված դեպքերը և հայտարարությունները հաշվի առնելով՝ «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունն իր անհանգստությունն է հայտնում և կոչ է անում իշխանություններին, ֆեյքերի դեմ պայքարից զատ, նաև պայքարել ապօրինի ինֆորմացիա հավաքելու և խոսքի ազատության դեմ ոտնձգությունների դեմ։
Նման գործողությունները չեն նպաստում լրատվականների ազատությանը և սահմանափակում են խոսքի ազատության իրավունքը։
Հայաստանի Հանրապետությունում այլ անձի անձնական տվյալներ հավաքագրելը քրեորեն դատապարտելի արարք է»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Кроме борьбы с фейками, нужно бороться также против незаконного сбора информации и посягательств на свободу слова – призыв инициативы «Медиа Защитник»
13/01/2020 12:31
Инициатива «Медиа Защитник» распространила заявление в связи с попытками взлома аккаунтов представителей СМИ в социальной сети Facebook.
«12 января на сайте Armtimes.com была опубликована статья, в которой главный редактор одного из армянских новостных сайтов обвинялся в сотрудничестве с криминальным авторитетом и бывшим директором СНБ Артуром Ванецяном.
Инициатива «Медиа Защитник» узнала, что главный редактор сайта politik.am Борис Мурази заявил, что в указанной статье в качестве редактора сайта имели в виду его. Пытались взломать его страницу в Facebook. Он сообщил, что на днях ему написал один из сотрудников ГНКО «Центр общественных связей и информации» правительства Армении. Директор ГНКО Ованнес Мовсисян встретился с одним из родственников редактора и пытался собрать информацию.
Инициатива «Медиа Защитник» узнала также о том, что о взломе своего аккаунта в Facebook заявила и редактор новостного сайта AntiFake.am Астхик Матевосян. Редактора обвиняют премьер-министра и отмечают, что эти действия были совершены по указанию последнего.
О взломе страницы в Facebook  написал также журналист Общественного телевидения Армении Геворк Тосунян и ведущая телеканала «5-ый канал» Агнеса Хамоян.
Инициатива «Медиа Защитник» напоминает, что на днях была совершена DDoS-атака на новостной сайт ArmLur.am.
Учитывая указанные случаи и заявления, инициатива «Медиа Защитник» выражает свою обеспокоенность и призывает власти помимо борьбы с фейками вести борьбу также против незаконного сбора информации и посягательств на свободу слова.
Подобные действия не способствуют свободе средств массовой информации и ограничивают право на свободу слова. В Республике Армения сбор персональных данных другого лица – уголовно наказуемое деяние», - отмечается в заявлении.